חרדה מהקאות פחד מהקאה אמטופוביה-

חרדה מהקאות ופחד מלהקיא הינה חרדה ידועה המוכרת לעולם הרפואה מזה שנים רבות.

פחד מהקאות או חרדת הקאות "פוביה מהקאות", מוכרת גם בשמה הלועזי אמטופוביה.

קושי להקיא או אי יכולת להקיא-

הפחד להקיא והחרדה מפני הקאה מהווים לא פעם חרדה אשר עלולה לפגוע באיכות חייו של האדם הסובל ממנה.

יש לציין, כי פחד הקאה הינו פחד אשר מאפיין ברובו נשים אולם לא פעם גם גברים עלולים לסבול ממנו...

ולכן קוראי המאמר לידיעתכם אתם לא לבד, סובלים מהחרדה המציקה ומגבילה כל כך, וכי ישנם עוד שכמותכם.

אין סיבה להישאר "מוגבלים" בחייכם הפרטיים בשל הפחד שמה זה יקרה, שמה זה עלול להגיע.

בבואנו להבין את את הגורמים לפחד מהקאה ואת הסיבות לחרדת הקאה עלינו להבין לפני כן מהי חרדה ומה מבדיל פחד מחרדה.

מאמרו של ברק סבר מטפל בפחד מהקאות פחד מלהקיא חרדת הקאה חרדה מלהקיא. (קושי להקיא ולחץ מהקאה).

ההבדל בין פחד מהקאה לחרדה


חרדה הנה תחושת פחד מוגזם וקיצוני אשר הדבר אשר מבדיל חרדה מפחד הנו גורם הפחד. זאת אומרת שפחד הנו תחושת בהלה גדולה ביותר המגיע ממקום של סכנה אמיתית וכי הסכנה הנה ממשית. לדוגמה: אני אחוש פחד כאשר אריה ירדוף אחריי כיון שאם אתפס הדבר יביא ברב המקרים סוף לחיי ולכן הפחד הנו בשל סיבה הגיונית ואמיתית. פחד מהקאה או פחד מקיא המכונה חרדת הקאה למעשה מבטא פחד שיש לאבחן קודם - האם מדובר בפחד מלהקיא או חרדה מלהקיא כאשר מדובר באדם המקיא עצמו או לחלופין האם הפחד מקיא מהווה פחד מלהיתקל בקיא או פחד לראות קיא של האחר. ניתן לומר ברוב המקרים ברמה גבוהה של וודאות כי אדם החושש מפעולת הקאה גם יחשוש לראות הקאה ולשמוע הקאה ואף להריח הקאה. חשוב מאוד לעשות אבחון מדויק ומקצועי בכדי לזהות את מקור הקושי והחרדה. ללא אבחנה מדוייקת על ידי איש מקצוע מומחה בתחום - לא נגיע לתוצאות טובות! ולכן אבחנה של אמטופוביה היא למעשה קריטית בשלב התחלתי של הטיפול לחרדת הקאה.
אז מהי חרדת הקאה או פחד מהקאה?


לעומת זאת חרדה הינו המנגנון שתארתי כרגע אולם הסיבה לפחד איננה הגיונית לדוגמה: פחד להקיא. זאת אומרת, שהפחד להקיא איננו מהווה סכנת חיים ממשית לאדם אולם הפחד אשר החרדה להקיא גורמת הינו ממשי ביותר ונתפס בעוצמה רבה ביותר. יש להבין כי החרדה להקיא או פוביית ההקאה הינה ברב המקרים פחד מאיבוד שליטה ופחד "מלשחרר שליטה". יש להבין כי הקאה הינה בעצם תגובה רפלקסיבית של הגוף והרצון לשלוט על תגובות רפלקסיביות הינו נסיון של שליטה אולטימטיבית וזהו בדיוק המקור לחרדות כולן. לא פעם נתקל באנשים בעלי חרדות רבות אשר הינם דעתנים יותר בדעותיהם וכי פחדים ורצון להשתלט על הפחד יהוו את הסיבה לרצון בתחושת שליטה. בכדי להבין יותר לעומק את הסיבות לחרדה, פוביה ופחדים בכלל המלצתי לכם הינה לגלוש בין דפי האתר שלי ובכך להעשיר את הידע בנושא מורכב זה. עם זאת, הטיפול המומלץ ביותר לטיפול בפחד מהקאה,חרדת הקאה, פוביות הקאה הינו טיפול התנהגותי קוגנטיבי בחרדות. דרך הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי בחרדות בכלל ובחרדת הקאה בפרט, הינו טיפול ממוקד מטרה וקצר מועד באופן יחסי. הטיפול כרוך בהקניית כלים להתמודדות עם החרדה ובעזרת דימיון מודרך לשחרור שליטה המהווה את הסיבה המרכזית לחרדות. פחד מהקאות או דחף להקיא כאשר ישנה התרגשות רבה או מתח נפשי הוא תופעה לא פשוטה אך רחבה באוכלוסייה. יש להבין כי למעשה קיים מנגנון פסיכולוגי אשר פועל בצורה פתולוגית על האדם הסובל מאמטופוביה. במנגנון הזה האדם אשר נמצא במתח נפשי למעשה מרגיש חרדה גדולה שמה הוא עלול להקיא כל רגע ולכן הוא למעשה "מאבד שליטה". את חוסר הביטחון ואיבוד השליטה האדם חש מצוקה רבה אשר גורמת לו לדחף להקאה. בזמן שהאדם מרגיש פחד להקיא אז למעשה חוסר השליטה מתעצם וגורם לתחושות קשות יותר אצל האדם הסובל מהחרדות והתקפי החרדה, (יש הטוענים שפחד מהקאות המוטופוביה הוא למעשה חלק מחרדה חברתית כי זה מתרחש רק בחברה). בכל אופן אקט ההקאה עצמו בדרך כלל ישחרר את האדם ממצב של חוסר שליטה ובצורה פרדוקסלית לאחר ההקאה האדם יחוש הקלה- הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. יחד עם זאת ישנם אנשים אשר החרדה מהקאה כל כך תבהיל אותם והם יעשו הכל בכדי להימנע ממצב של להקיא, עובדה אשר למעשה תקשה יותר ויותר על האדם ולא תתן לו להמשיך להתנהל כראוי במצבי היום יום. לא פעם אנשים אשר סובלים מחרדה זאת המכונה אמטופוביה עלולים להגיע לטיפול רק אחרי זמן רב של סבל והימנעות חברתית. ולכן יגיעו לטיפול בחרדה מלהקיא במצב נפשי לא טוב בשל הסבל הרב שהם סוחבים עימם. חשוב לי להבהיר כי תופעה זאת נפוצה יותר ממה שאתם חושבים אך המודעות אליה קטנה מאוד, כמו כן הבושה אשר מלווה את מי שסובל מחרדות הקאה היא רבה ולכן לא ידוע רבות על התופעה הלא מדוברת הזאת. מחקרים מוכיחים כי אין הבדל בין גברים לנשים בהכרח וכי אין הבדלים במעמד, עדה או חתך סוציו אקונומי כזה או אחר, כן ידוע כי דווקא אנשים בעלי מנת אינטליגנציה גבוה יסבלו יותר מן התופעה!
הטיפול בחרדת הקאה- הטיפול באמטופוביה


טיפול בחרדת הקאה הוא טיפול ממוקד אימפירי ובעל תוצאות טובות. הטיפול עצמו מבוסס על מתודת הטיפול ההתנהגותי הקוגניטיבי אשר מחולק לשני פרמטרים עיקריים. הפרמטר הראשון בטיפול קוגניטיטבי התנהגותי לחרדת הקאה יתמקד בדפוסי החשיבה של האדם. דהיינו מהם אותם מחשבות פתולוגיות אשר גורמות לאדם להיות מתוח כל כך וחרד בשני מישורי מחשבה עיקריים. שימו לב- יש לאבחן בצורה מדוייקת את דפוסי החשיבה של האדם בכדי להביא להקלה בדפוס החשיבתי המעורר חרדות מהקאות. הפרמטר השני המתבקש לטיפול הוא שינוי והתערבות במישור ההתנהגותי אצל האדם אשר סובל מלחץ וחרדה. יש לזהות דפוסי התנהגות יעלים לצד דפוסי התנהגות נוקשים ובעייתים כאשר המטרה היא למוסס התנהגויות מקשות, נימנעות ובלתי אדפטיביות ולצד זה לעורר את האדם להתמודד עם חרדת ההקאה. יש לעבוד באמטופוביה עקב בצד אגודל כיון שלא פעם שינוי ההתנהגות ילוו בקשיים רבים ויש לתת על כך את הדעת. כאשר מטפלים בחרדה מהקאה בצורה מקצועית ובמומחיות אז מגיעים להטבה משמעותית לצד תוצאות מצויינות. יחד עם זאת חשוב להיות איש מקצוע אשר מומחה בטיפול באמטופוביה על מנת להשיג תוצאות יעילות.

אמטופוביה פחד מהקאות- תובנות

פחד מהקאות, פוביה מהקאה "אמטופוביה" בעיקרה מתלבשת על תחושת פחד מהקאה אולם מעבודתי הקלינית וממטופלים אשר בהם טיפלתי בפחד ההקאות.

נוכחתי לדעת כי הפחד מהקאה או חרדת ההקאה הנה למעשה פחד מאיבוד שליטה או חרדה לשחרר ולאבד שליטה.

הטיפול בחרדת הקאה קשור קשר הדוק לטיפול בפחד מאיבוד שליטה.

 

חרדת הקאה או פחד מהקאה הינן למעשה חרדה לא הגיונית, באין ספק שהאדם שיש לו פחד מהקאה וחרדה מלהקיא מבין כי אין הגיון בפחד מהקאה וכי החרדה להקיא איננה חרדה רציונלית.

אולם אין הדבר משנה את הפחד מלהקיא וכי יש להגיע לטיפול בפחד מהקאות בכדי לשחרר את הקושי.

 

הטיפול בפחד מקיא או מהקאות הינו קצר מועד וממוקד מטרה.

אני מאחל לכם בריאות טובה ואם בכל זאת ישנו פחד מלהקיא וחרדה מלהקיא אזי זכרו כי יש טיפול בפחד מהקאה.

 

בברכה,

ברק סבר- פסיכותרפיסט התנהגותי קוגניטיבי מומחה.

מטפל בפחד מהקאה אמטופוביה מומחה בחרדות ופחדים.