OCD- הפרעה טורדנית כפייתית

הפרעה טורדנית כפייתית הנקראת גם OCD או הפרעת אוסידי, היא למעשה קושי של מחשבות אובססיביות הגורמות לפעולות אובססיביות, כגון ניקיון מוגזם, מחשבות מפחידות, פעולות חזרתיות ועוד.

 

על טיפול בהפרעה כפייתית הסברים ועובדות נוספות:


הפרעה טורדנית כפייתית .O.C.D הנה הפרעה המשתייכת למשפחת הפרעות החרדה ואף נמצאת בשכיחות יחסית גבוהה בהשוואה ליתר סוגי החרדות. שם נוסף הנו הפרעה אובססיבית קומפולסיבית אוסידי. הפרעה טורדנית כפייתית ocd זוהי הפרעה המוגדרת ככרונית (דהיינו בעלת מהלך כרוני אשר נמצאת בדרך קבע אצל הלוקה בה). הפרעה טורדנית באה לידי ביטוי במחשבות אובססיביות ופעולות אובססיביות אשר מעוררות חרדה. לעיתים גם ראיית הדברים המפחידים בצורה ויזואלית בעיני רוחכם. ההפרעה הטורדנית כפייתית מתאפיינת בפגיעה משמעותית בתפקוד האדם ובמצוקה לא מבוטלת אשר הנה גורמת לאדם לקשיים במהלך היום-יום. הפרעה טורדנית כפייתית ידועה גם בשמות נוספים כגון אוסידי או או סי די, מתוך נגזרת השם באנגלית ocd Obsessive Compulsive Disorder. למעשה מדובר בהפרעה נפשית אשר בבסיסה עומדת חרדה. להפרעה טורדנית מאפיינים וסימפטומים שצריך לזהות ולטפל בהם בהקדם. הפרעה אובססיבית קומפולסיבית זאת היא הפרעה אשר האדם הסובל ממנה נתקל במחשבות אובססיביות טורדניות שמציקות ולא נותנות מרגוע. מחשבות אובססיביות עלולות להפוך גם להתנהגות אובססיבית שחוזרת על עצמה ועלולה לפגוע בשגרת חייו של האדם האובססיבי.
הפרעה טורדנית כפייתית טיפול התמודדות וסימפטומים- איך להתמודד עם הפרעה טורדנית כפייתית, מהו הטיפול ואיך לאבחן? בדברים הבאים:


הפרעה טורדנית כפייתית ocd מתאפיינת במחשבות אובססיביות. הפרעת חרדה אובססיבית טיפול בניקיון כפייתי וטקסים אובססיביים. השלב הראשון הוא מחשבה טורדנית כפייתית OCD המעוררת חרדה ופחד. השלב השני הוא התנהגות אובססיבית כפייתית המעוררת "הרגעה" אך מנציחה את ההפרעה של האו סי די "הפרעת חרדה טורדנית כפייתית." הכוונה היא כי האובססיות משתלטות ולא מרפות ממהלך החשיבה של האדם הסובל מהפרעה ואז מתחיל האדם לאמץ "טקסים" אשר הם הביטוי החיצוני התנהגותי להפרעת המחשבה האובססיבית. טיפול להפרעה טורדנית כפייתית, אוסידי הוא טיפול ממוקד וקצר מועד בהיבט התנהגותי קוגניטיבי.
מעגל הקסמים בהפרעה טורדנית כפייתית ocd אוסידי הוא כזה:


החרדה מעוררת רצון לעשיית "טקס" אשר אמור לפחית את החרדה אך בפועל החרדה רק "מנמיכה להבה" ובפועל נשארת יותר זמן, כתוצאה מכך האדם הסובל מהפרעה כפייתית טורדנית נותר עם החרדות במשך זמן רב יותר. יש להבין כי לא בהכרח קיים קשר בין הטקסים שנעשים בהפרעה טורדנית כפייתית ocd. במטרה להפחית החרדה לבין תכניי המחשבות והחרדות המחשבתיות.
ישנם אינספור תכנים בהם נתקלתי בעבודה עם מטופלים הסובלים מהפרעת החרדה כפייתית טורדנית כגון: פחד מחיידקים, פחד ממחלות, פחד מאיידס, פחד מזיהום, פחד מפגיעה באחר, וכיוצא באלו אותם אפרט בהמשך. עליי לציין כי הפרעת חרדה טורדנית כפייתית ocd מגוונת ולובשת אינספור פנים וצורות שונות המשתנות בין אדם לרעהו. בין התכנים הנפוצים יותר לאדם הסובל מהקושי אני מונה תכנים כגון: חרדה וחשש מהדבקות או חולי בעיקר מפני חרדה מאיידס והפחד מסרטן, וספקנות אין סופית הבאה לידי ביטוי במחשבות בסגנון – "ומה אם?...", "ואולי?...", "ואם לא?....", "אני לא משוכנע ש...." וכיוצא בזאת.

מחשבות אובססיביות על הומוסקסואליות או מחשבות האם אני הומו- סקסואל האם אני נמשך לגברים, האם אני נמשכת לנשים וכיוצא בזאת הן מחשבות טורדניות חרדתיות, מחשבות כפייתיות גם בתוך זוגיות הטרוסקסואלית.

הרבה מן המחשבות הכרוכות בהפרעה הטורדנית כפייתית ocd הנן סביב חשש מזיהום, האדם מפחד כי הוא עלול להזדהם עלול להידבק בחיידקים קטלניים, עלול להתלכלך וכתוצאה מכך יקרה משהו נוראי בנוסף יש מחשבות ואובססיות של חשש מפגיעה באחרים, האדם בעל ההפרעה והמחשבות יהיו בפגיעה באנשים זרים ומוכרים כאחד.
הפרעה טורדנית כפייתית של פגיעה בתינוק או בילד הקטן של הסובל מההפרעה.
אובססיות של חשש מזיהום בהפרעה טורדנית כפייתית או חשש מהידבקות בחיידקים, חשש מהדבקות באיידס:


בדרך כלל, שטיפות ידיים מרובות, שטיפות ידיים חוזרות ונושנות עד להגעה למצב בו עור הידיים מתקלף לחלוטין ונגרם נזק לעור בשל הרחיצות ההולכות וחוזרות.
בהפרעה טורדנית כפייתית ocd גם טקס שטיפת הידיים יהיה טקס נוקשה ובעל כללים קבועים ונוקשים עליהם יחזור הסובל מן ההפרעה בצורה אובססיבית.
לדוגמא: ישטוף כל יד בצורה מסוימת ינגב הידיים בצורה מסוימת וקבועה תמיד ואף יסגור את ברז המים ע"י התנהגות קבועה לעתים מספר פעמים רציף.
אובססיות נוספות המאפיינות את הלוקים בהפרעת החרדה הטורדנית כפייתית ocd הן "טקסי בדיקה": בדיקה האם סגרנו את החלון, בדיקה האם נעלנו את הדלת, בדיקה האם כיבינו את הגז וכיוצא בזאת. דפוסים נוספים הבאים לידי ביטוי בדפוסי ההתנהגות של האדם הלוקה בהפרעה אובססיבית הינם קשורים לסדר וארגון.
כמו כן, בהפרעה כפייתית ocd, שכיחה תופעת המחשבות על מספרים- ישנם מספרים טובים ומספרים רעים. בנוסף הדלקה וכיבוי של האור מספר פעמים כמו כן, מחשבות כפייתיות בנושא של דת, קיום מצוות, חזרה על מילים וספירה ספציפית או לחלופין אי אמירת מילים מסוימות או שימוש במספרים מסוימים מחשש ל"מזל רע". בהפרעה טורדנית כפייתית יש לציין כי ההפרעה מכונה בספרות הרפואית גם כהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, דהיינו אובססיות וקומפולסיות במטרה להפחית את החרדה דרך הטיפול המומלצת ביותר הפרעה טורדנית כפייתית, הנה טיפול משולב של -C.B.T: טיפול התנהגותי קוגניטיבי וטיפול תרופתי בהפרעה אובססיבית, יהיה בעיקרו אנטי חרדתי אשר מופחת בהמשך בעיקר ממשפחת הטיפולים התרופתיים האנטי חרדה.
הפרעה טורדנית כפייתית מסוג של "הפרעה טורדנית בנושא ניקיון" פחד מלכלוך או חרדה מלכלוך ושטיפות ידיים:


הפרעה זאת הנה הפרעה אשר האובססיה המחשבתית הנה פחד מלכלוך או מזיהום הן של האדם עצמו, הלוקה בהפרעה טורדנית כפייתית מסוג ניקיון והן של סביבתו של האדם.
לדוגמה: האדם הסובל מאובססיות ניקיון יחשוש כל הזמן כי הנו מלוכלך או שמה הוא עלול להתלכלך ולכן עסוק כל הזמן בטקסים אובססיביים של ניקיון עצמי ו"טיהור" אינסופי של עממו מהגורם המזהם.
או לחלופין, ניקיון הסביבה לעתים הפרעה טורדנית כפייתית מסוג ניקיון קשורה גם לקרובים של האדם דהיינו בני משפחתו, הכוונה היא שהאדם הטרוד באובססיות ניקיון כפייתי.
לא פעם גם יבצע העתקה ו"השלכה" של הדפוס לילדיו או בן זוגו ויקפיד כי גם הם יהיו נקיים ומצוחצחים, דבר אשר לרוב יביא למתחים בבית ולקשיים בין האדם בעל האובססיות מניקיון לבין בני משפחתו.

כמו כן, יש הטוענים כי לחץ מהקאה או פחד מהקאה שייכים לקבוצה הפרעה זאת.
הפרעה טורדנית כפייתית מסוג של "מחשבות אלימות או פליטות פה":


הכוונה כאן היא כי מי שסובל מהפרעה טורדנית כפייתית ברמה של טורדנות ואובססיביות מכך שנכנסת לו מחשבה אובססיבית כי הוא עלול לתקוף אדם אחר, בעיקר בני משפחה או אנשים קרובים.

או אף חלילה לרצוח ולפגוע באדם אחר (בדרך כלל אדם שקרוב אליו), עובדה אשר מכניסה אותו ללחץ רב ולחרדה, ולעתים רבות גורמת לו לעשיית טקסים אובססיביים בכדי להשקיט את החרדה הזאת.

כמו כן, אנשים אשר סובלים מהפרעה כפייתית טורדנית (אובססיבית קומפולסיבית) בעלת אופי של אלימות חוששים כי אולי הם עלולים בטעות, ומבלי לשים לכך לב לרגע, לגעת במישהו או מישהי אחרת דבר אשר יתפרש כתקיפה או הטרדה או שמה הם "פלטו" מילה מעליבה או קיללו אדם אחר ולכן עסוקים לרוב בבדיקה אובססיבית האם קיללנו או נגענו וכיוצא בכך, ועסוקים בבדיקות האם הם פגעו, העליבו או חס וחלילה אף דרסו מישהו ולא הבחינו בכך.
הפרעה טורדנית כפייתית מסוג של "בדיקות אובססיביות":


זאת ההפרעה הנפוצה ביותר הבאה לידי ביטוי בבדיקות חוזרות ונשנות של האדם האובססיבי הלוקה בהפרעה טורדנית כפייתית וההתנהגות כתוצאה מכך, תהיה אובססיות של בדיקות אשר חוזרת וחוזרת של פעולות כגון: האם סגרתי את הגז, האם סגרתי את הדלת, האם נעלתי את המשרד וכיוצא באלו. טקסים אובססיביים אלו מטרתם להפחית את החרדה והמחשבות המפחידות אשר נוצרות אצל האדם בעל ההפרעה הטורדנית ולהשקיט את המחשבות המעוררות את החרדה והדאגנות. לכן האדם מקיש על דברים, בודק דברים, ומתקלח המון זמן וזאת בעיה נפשית.
הפרעה טורדנית כפייתית מסוג של "אגרנות":


השייכים למשפחה זאת של ההפרעה הטורדנית כפייתית נבדלים בכך שהטקסים האובססיבים גורמים להם לאגור ולאסוף פרטים ישנים של עצמם או אף לאסוף חפצים מהרחוב.
האדם האובססיבי ישמור על חפצים ניירות ועצמים ולא יזרוק אותם בכדי לא לעורר חרדה, בנוסף האדם האובססיבי לא יזרוק דברים ישנים מהבית ויהיו לו חפצים כגון חולצות ישנות או פרטים מסוימים אשר הוא ייחס להם תכונות מיסטיות ויתייחס אליהם מעבר לחפץ פשוט אלה משהו סימבול
הפרעה טורדנית כפייתית מסוג פחד ממחלות זיהומים וירוסים והדבקות באיידס:


נכון שכאן מדובר בהפרעת או סי די המאגדת יחדיו מקבץ רב של תחומים, אך הפרעת אוסידי מחיידקים היא הפרעת חרדה אובססיבית בה האדם חושש להידבק במשהו. הפרעת ocd בפחד מהידבקות מקשה על האדם לנהל את שיגרת חייו בצורה העלולה לפגוע קשות חווית הערך העצמי שלו ומגבילה את האדם הסובל בצורות רבות העלולות להוביל לדיכאון והימנעות בשל החשש מהדבקה.
הפרעה טורדנית כפייתית זוגיות וזהות מינית:


לעיתים הפרעה טורדנית כפייתית זהות מינית מתבטא על ידי מחשבות וספקות לגבי הזהות המינית של האדם הסובל מאו סי די מיניות או זהות מינית. הכוונה היא כי ההפרעה האובססיבית תבוא לידי ביטוי במחשבות אובססיביות כגון : "האם אני הומו? האם ייתכן כי אני נמשך לגברים? האם אני לסבית? האם ייתכן כי אני נמשכת לנשים?" הפרעה טורדנית כפייתית בנושא של הומוסקסואליות, תעורר תמיד חרדה גדולה מאוד והשאלה שתעורר חרדה תהיה: "האם אני הומו? איך אני ידע אם אני הומו? איך אני יידע האם אני לסבית?" "האם אני לסבית? האם אני נמשכת לנשים?" ותמיד המחשבה האובססיבית תעורר חרדה גדולה. בנוסף, הפרעת טורדנית כפייתית ocd תתעורר גם במישור הזוגי: "האם אני אוהב או אוהבת את בן בת הזוג שלי? האם הוא או היא האחת או האחד בשבילי?" זאת אומרת, תמיד יתעורר ספק מתמיד שעלול לחבל בזוגיות או אפילו להרוס בניית קשרים חדשים.
טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית:


הטיפול בהפרעה כפייתית צריך וחייב להיות טיפול מטעמו של איש מקצוע מומחה אשר מכיר את ההפרעה ואת הדרך לסייע לאדם האובססיבי להתמודד מול הקשיים והאובססיות.
הטיפול המומלץ ביותר כיום הן על ידי הרפואה המערבית והן ע"פ הפסיכולוגיה המודרנית הנו טיפול התנהגותי קוגניטיבי בהפרעה טורדנית כפייתית אשר לעתים ועל פי התייעצות מול המטופל, יש לעתים לשקול התערבות גם של טיפולים תרופתיים ממשפחת ssri אך זאת בגדר המלצה בלבד ואינה מחויבת המציאות.

יש להבין כי הטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית משלב אלמנטים טיפוליים מורכבים המחייבים איש מקצוע מומחה לטיפול בהפרעה כפייתית טורדנית. ההתמקדות הנה זיהוי דפוסי חשיבה לצד הצפה של פחדים ומלחמה באובססיות המציקות לאדם הסובל מהפרעה זאת.

לסיכום- הפרעה טורדנית כפייתית וטיפול בהפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd:

הפרעה טורדנית כפייתית שייכת למשפחת הפרעות החרדה והינה נגזרת ממנה, טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית הינו טיפול אפקטיבי הנותן כלים ויכולות לאדם הסובל מהפרעה טורדנית כפייתית ocd.
יש להבין כי סיכויי ההצלחה בטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית תלויות רבות באדם האובססיבי ולא בהכרח ברמת ההפרעה הטורדנית הכפייתית או משך הזמן שהאדם סובל ממנה. 

מנסיוני הרב בטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית, למדתי והבנתי כי הפרעה טורדנית כפייתית פוגעת רבות ומריעה את איכות חייו של האדם, אך לאחר טיפול יעיל בהפרעה טורדנית כפייתית איכות חייו של האדם משתפרת ללא היכר.

 

בברכה,

ברק סבר- מומחה פסיכותרפיה