התמוטטות עצבים, לחץ ופאניקה

התמוטטות עצבים הנו מונח שגור בפי בני האדם בישראל, אך מהי התמוטטות עצבים?

 סיבות להתמוטטות עצבים, הסברים וסימפטומים:

 

הכוונה היא להגדרה מאוד לא מקצועית אשר מתארת התמוטטות עצבים או תחושת בלבול רב וכאוס מפחיד מבחינה נפשית,

יש להבין כי המונח התמוטטות עצבים הוא בעצם "סלנג" המתאר התקפת חרדה או הפרעה נפשית אחרת. (כל מקרה לגופו).

לקוראי המאמר "התמוטטות עצבים לחץ ופאניקה" נסו להבין האם הדבר שחוויתם הוא התקף חרדה.

התמוטטות עצבים סימפטומים, סיבות להתמוטטות עצבים טיפול והסבר במאמר הבא,

בברכה, ברק סבר.

התמוטטות עצבים ופאניקה


התמוטטות עצבים ופאניקה מאופיינת באפיזודות פתאומיות של פחד עצום המתרחש OUT OF THE BLUE - ללא סיבה נראית לעין.

הפרעת חרדה מסוג פאניקה חזקה, הינה, התמוטטות עצבים אשר נמשכים לא יותר מכמה דקות ובמקרים נדירים היא חוזרת ב"גלים" לתקופה של עד שעתיים.

אנו נאבחן התמוטטות עצבים מסוג פאניקה רק אם:

1. היו ארבעה התמוטטות עצבים מסוג פאניקה בתקופה של חודש.

2. היה התמוטטות עצבים מסוג פאניקה אחד, אך אחריו נמשך חודש של דאגנות מפני ההתקף הבא.

התמוטטות עצבים מסוג פאניקה בפני עצמה אינה כוללת פוביות.

בכל המקרים יש נטייה לפתח חרדת ציפייה או דאגנות בין התקפי החרדה מסוג פאניקה.
התמוטטות עצבים


התמוטטות עצבים מכונים גם התקפי פאניקה או הפרעת פאניקה. משמעות השם התמוטטות עצבים נובע מתגובת בהלה חריפה שמתרחשת שוב ושוב ללא סכנה מציאותית אובייקטיבית. אנשים הסובלים מהתמוטטות עצבים או התקפי פאניקה חווים אפיזודות של בהלה אשר גורמת להם להרגיש כאילו יש להם התקף לב או שהם עומדים להשתגע, ללא כל סיבה נראית לעין. תסמינים בהתמוטטות עצבים או התקפי פאניקה כוללים דפיקות לב, כאב או אי נוחות בחזה, הזעה, רעידות, תחושות של דקירות, שריפה פנימית, תחושה של חנק, פחד ממוות, פחד מאובדן שליטה ועוד. התמוטטות עצבים או התקפי פאניקה מופיעים פעמים רבות יחד עם אגורפוביה, או גוררים אחריהם היווצרות אגורפוביה (אגורפוביה הינה חרדה או התמוטטות עצבים הגוררים הימנעות ממקומות מהם המילוט עלול להיות קשה בעת ההתמוטטות עצבים).
התמוטטות עצבים- התקפי פאניקה


התמוטטות עצבים או התקף פאניקה מוגדר כהופעה פתאומית ורבת עוצמה של בהלה, חרדה, פחד או אי נוחות, המגיעה לשיאה בתוך 10 דקות לערך וכוללת לפחות ארבעה מהתסמינים הבאים, ללא אינדיקציה לאירוע רפואי אובייקטיבי (כגון התקף לב, לחץ דם גבוה וכדומה): -בהתמוטטות עצבים ישנה תחושה של סכנה קרבה -בהתמוטטות עצבים קיים הצורך להימלט ולברוח מהמקום בו הדבר קורה כדי שלא יראו. -בהתמוטטות עצבים האדם עלול לחוות דפיקות לב מהירות והרגשה כמו בהתקף לב -בהתמוטטות עצבים תתכן הזעת יתר אצל האדם החרד ותחושה של "זיעה קרה". -לעיתים כאשר יש התמוטטות עצבים האדם עם החרדה יחוש רעידות רבות בכל הגוף ובעיקר בידיים. -לעיתים כאשר יש התמוטטות עצבים האדם עם החרדה יחוש קוצר נשימה והרגשת היפר וינטלציה (נשימה מהירה ושטוחה.) -לעיתים כאשר יש התמוטטות עצבים האדם עם החרדה יחוש תחושה של מחנק וקושי רב לנשום נשימות עמוקות. -לעיתים כאשר יש התמוטטות עצבים האדם עם החרדה יחוש כאב, דקירות או אי נוחות בחזה ובתחושות הגופניות בכלל. -לעיתים כאשר יש התמוטטות עצבים האדם עם החרדה יחוש בחילה או אי נוחות בדרכי העיכול -לעיתים כאשר יש התמוטטות עצבים האדם עם החרדה יחוש סחרחורת ותחושה של חוסר שיווי משקל ובילבול רב. -בהתמוטטות עצבים או התקף פאניקה הרבה פעמים יש פחד מאובדן שליטה או פחד מ"יציאה מהדעת", פחד מלהשתגע ולאבד את זה. כמו כן התמוטטות עצבים ילוו בפחד ממוות, דקירות קלות, גלי קור או חום. ישנם שלושה סוגים של התקפות פאניקה: פתאומית – התקף החרדה מופיע "יש מאין", ללא כל אזהרה וללא כל סיבה הנראית לעין. מצבית – מצבים שבהם הפרט תמיד סובל מהתמוטטות עצבים, למשל כניסה למנהרה. נטייה למצביות – מצבים בהם קיימת סבירות שהפרט יסבול מהתקפת פאניקה, אם כי זו אינה תמיד מתרחשת. לדוגמא, פרט אשר לפעמים סובל מהתקפות פאניקה והתמוטטות עצבים בעת נהיגה.
עוד על התמוטטות עצבים ומבחן עצמי


להתמוטטות עצבים ופאניקה ישנו אבחון פסיכיאטרי של הפרעת פאניקה אשר מחייב הופעת שתי התקפות פאניקה פתאומיות לכל הפחות, ואחריהן לפחות חודש אחד בו היחיד מודאג מהישנות ההתקפות. הסובלים מהפרעת פאניקה והתמוטטות עצבים נוטים כמו כן להתקפות בעלות נטייה למצביות. התדירות והחומרה של התקפי החרדה והתקפי הפאניקה משתנה מאדם לאדם. יש אשר עלולים לסבול התקפות חרדה חוזרות במשך מספר שבועות, ואחרים שעלולים לסבול מפרץ קצר אך חמור של התקפות חרדה קצרות. הסובל מהפרעת חרדה והתמוטטות עצבים ופאניקה נוטה לדאוג בקשר לתוצאות הפיזיות והרגשיות של התקפות הפאניקה. רבים משתכנעים כי התקפי החרדה מעידים על מחלה אשר לא אובחנה והם יערכו בדיקות רפואיות לעתים קרובות. גם כאשר תוצאות הבדיקות שליליות, אדם הסובל מהפרעת פאניקה ימשיך לדאוג כי יש לו מחלה פיזית, תופעת חרדה אשר עלולה להוביל להיפוכונדרייה – פחד ממחלות. יש אשר ישנו את דפוסי ההתנהגות שלהם, למשל יימנעו ממקומות בהם התרחשו התקפות פאניקה בעבר, על מנת למנוע הישנות ההתקפות בעתיד. הגיל בו מופיעה הפרעת החרדה ראשונה נע מגיל ההתבגרות המאוחרת ועד אמצע שנות השלושים. מעטים סובלים מהפרעת פאניקה מילדות. מבחן עצמי לזיהוי סימנים להפרעת פאניקה והתמוטטות עצבים: במידה שאתה סבור שהינך סובל מהפרעת פאניקה והתמוטטות עצבים שאל את עצמך את השאלות הבאות. במידה ואתה מזהה שהינך סובל ממספר סימנים המאפיינים התמוטטות עצבים המופיעים להלן, פנה לייעוץ פסיכולוגי. המבחן שלהלן אינו מהווה תחליף לאבחון מקצועי ותשובותיו, לחיוב או לשלילה, אינן מצביעות בהכרח על אבחנה ספציפית. האם בהתמוטטות עצבים אתה מוטרד מ: "התקפות" חוזרות ופתאומיות, בהן גובר בך פחד חזק או אי נוחות, ללא סיבה הנראית לעין? במהלך התקף זה, האם חווית אלו מן התסמינים להלן: דפיקות לב ,הזעה, רעידות, קוצר נשימה, חנק, אי נוחות, בחילה, רעידות ברגליים, סחרחורת, פחד שאתה עומד לקבל התקף לב, פחד מלהשתגע, גלי חום או קור, נוקשות, תחושה של מערכת העיכול פועלת מהר. למשך חודש אחד לפחות לאחר הופעת התקף החרדה, האם: חשת דאגה לגבי הישנות התקף החרדה? בעקבות התקפי החרדה והפאניקה האם חששת מהתקף לב או "יציאה מן הדעת"? בעקבות התקפי החרדה והפאניקה האם שינית את התנהגותך כדי להתכונן להתקף עתידי?

לסיכום:

כולי תקווה כי דברים אלו הכניסו מעט סדר והגיון להבנת הקושי הנפשי שאת/ה נתקל/ת בו.

למעשה הפרעת חרדה, פאניקה, התמוטטות עצבים, יכולות לקבל מענה טיפולי ולהיטיב את שגרת החיים.

אשמח להיות לעזר.

בברכה,

ברק סבר – פסיכותרפיסט

טיפול התנהגותי קוגניטיבי