היפוכונדריה חרדת בריאות- מה זה היפוכונדריה?

היפוכונדריה וחרדה ממחלות, היפוכונדר מצוי? - טיפול וסימפטומים:

היפוכונדריה היא למעשה חרדה מפני מחלות הבאה לידי ביטוי במחשבות אובססיביות בנושא מחלות ותחלואים שונים.

ברוב המקרים, היפוכונדריה סובבת סביב מחשבות על מחלות או תסמונת קשות ומפחידות המעוררות מחשבות קשות.

אבחנה של היפוכונדריה חייבת להיות מקצועית ושוללת הפרעות נפשיות אחרות ברקע.

סיבות להיפוכונדריה הם רבות ומגוונות וסימפטומים של היפוכונדריה יבואו לידי ביטוי בצורה שונה בין אדם לאדם.

 

בדברים הבאים יתואר טיפול להיפוכונדריה, טיפול תרופתי להיפוכונדריה, מאפיינים והסברים בנושא.

היפוכונדריה הנה הפרעה נפשית אשר מבטא חרדה ממחלות אובססיבית.

היפוכונדר הוא אדם בעל חרדה ממחלות או חשש ממצבו הגופני והפיזיולוגי. 

היפוכונדר הוא אותו אדם אשר חושש בצורה תמידית כי הנו חולה במחלה קשה ביותר וכי כל מיחוש גופני הנו סימן לבאות, הפחדים והחרדות של האדם מושלכים לכיון הפיסי בריאותי.

כל שריר אשר נתפס בחזה הוא עדות להתקף לב המגשש את דרכו. 

אותו אדם המבקר תדירות אצל רופא המשפחה או בחיפוש אחר מאפייני מחלות בספרות או ברשת האינטרנט.

כל נקודת חן בעורו היא סימן מובהק להתפתחות סרטנית וכדומה, הרבה פעמים כאשר אנחנו חושבים על ההיפוכונדרים אנחנו מעלים בראשנו חבורה של יבבנים שרצים לרופא, אולם מדובר בהפרעה נפשית לא פשוטה ושמה היפוכונדריה או פחד ממחלות, חרדה ממחלות.

 

המאמר הבא מתאר את הפרעת החרדה המכונה היפוכונדריה, מתאר בנוסף את האבחנה ע"פ ספר האבחון הפסיכיאטרי בנוגע לחרדת יתר ממחלות ופחד ממחלות.

בנוסף אסביר מדוע נוצרת הפרעת היפוכונדריה, המאפיינים של ההפרעה לצד נתונים סטטיסטים בנוגע לרמת היפוכונדרים באוכלוסייה ודרכי טיפול בהיפוכונדריה.

מתי נדע שהאדם היפוכונדר? כיצד נעשית האבחנה?


הראשון הוא שהאדם ההיפוכונדר סובל מחרדה קשה ומתמדת בנוגע למצב בריאותו אשר מעסיקה, מטרידה ומקשה על חייו. המאפיין השני הוא שההיפוכונדריה פוגעת באיכות חייו של ההיפוכונדר. אבחנת ההיפוכונדריה מתייחסת גם להיבטים נוספים: לפי ה-DSM IV הסימפטומים נמשכים לפחות 6 חודשים ויוצרים מצוקה בחיי היום-יום. האישיות של הסובלים מהיפוכונדריה מבוססת על נרקיסיזם ובמקרים רבים מופיעים סממנים אובססיביים. גם כאשר יש הפנמה שמצבם הגופני תקין, יחזרו שוב ושוב לחיפוש תשובות לסימפטומים שלהם במקורות שונים כגון: ספרות או על ידי בדיקות חוזרות עם ריצה בין מומחה למומחה. מאידך, הכחשה מוחלטת והתרחקות מנושאים הקשורים למחלות ומוות יכול להופיע כסימפטום. ההיפוכונדר סובל מפחד מליקוי פיזי בריאותי- מכונה גם פחד ממחלות או "חרדות ממחלות". ישנה הגבלה של תפקוד והתנהלות במישורים השונים בחייו של האדם הסובל מהיפוכונדריה כגון המישור התעסוקתי, משפחתי חרדתי וכיוצא באלו. האבחנה חייבת להיות אבחנה מבדלת ואינה פועל יוצא של הפרעת חרדה, כגון: חרדת נטישה, חרדה מוכללת וכיוצא באלו. להיפוכונדר אין תובנה לרוב מוחלטת כי הינו סובל מהפרעה נפשית, ולכן ישנו אתגר רב בטיפול בהפרעה נפשית זו.
גורמים להיפוכונדריה:


אין סיבה מובהקת לגורם להיפוכונדריה. יש הטוענים כי בהיפוכונדריה ישנו מרכיב גנטי האחראי על התורשה החרדתי. סיבה נוספת להיפוכונדריה הינה דפוסי חשיבה בלתי אדפטיבים המשפיעים על תפיסת עולמו של ההיפוכונדר. היפוכונדריה מלווה פעמים רבות בהפרעות פסיכיאטריות אחרות. היפוכונדריה עלולה להשתלב עם הפרעות דיכאון, היפוכונדריה עלולה להיות מעורבת בחרדה מוכללת או חרדת בריאות המדמה הפרעה טורדנית כפייתית. היפוכונדרים אשר סובלים מחרדת בריאות חווים מעגל של מחשבות טורדניות ובעקבותיהן בדיקות כפייתיות, התנהלות זהה להתנהלות ב-OCD, אולם תוכן המחשבות שונה ולכן מדובר בשתי הפרעות נפרדות. היפוכונדריה הדומה לחרדות ודיכאון יכולים להוביל לתסמינים פיזיים שונים כגון עייפות, שינוי במשקל, קצב לב מואץ ועוד. אנשים עם חרדת בריאות אינם מודעים לכך ומפרשים תסמינים אלו כביטוי של מחלה פיזית, דבר שמגביר את העיסוק והחשש שלהם ממחלה. רבים גורסים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא כיעל ביותר לטיפול בהיפוכונדריה ובחרדת בריאות. ההתמקדות בטיפול בהיפוכונדריה היא לזהות את דפוסי החשיבה ולאתגר ולשנות את הקוגניציה הגורמת להיפוכונדריה להיות דומיננטית ולפגוע בחייו של האדם. לתשומת ליבכם, יש לאבחן טוב ומדויק מאוד האם ההיפוכונדריה איננה "חבויה" על ידי הפרעה נפשית אחרת או נוספת. לכן, רק איש מקצוע מנוסה ומיומן יכול לעשות את האבחנה הזאת בצורה מקצועית ונכונה.
הטיפול בהיפוכונדריה


הטיפול המומלץ בהיפוכונדריה הינו טיפול התנהגותי קוגניטיבי קצר מועד וממוקד מטרה המסייע בהקלה על הקושי התפקודי. יש לקחת בחשבון כי הפרעת היפוכונדריה הנה הפרעה מחשבתית ולכן העבודה הטיפולית בהיפוכונדריה צריכה להיות סביב נושא הקוגניציה המחשבתית. כמו כן, ניתן לסייע לפחות בשלב של תקיעות טיפולית בטיפול תרופתי לאדם הסובל מהיפוכונדריה. טיפול בהיפוכונדריה הוא ממוקד מטרה וקצר מועד אחרי אבחנה של היפוכונדריה. בדר"כ, מטופל ייעזר בטיפול ממשפחת ה ssri בהמלצת פסיכיאטר. טיפול נפשי בהיפוכונדריה ופנייה לעזרה מקצועית הינה צעד לא פשוט, אולם צעד אשר יכול להקל מאוד על התחושות הקשות ולסייע רבות, ואף בזמן קצר להתמודדות של ההיפוכונדר או ההיפוכונדרית בקושי עם ההיפוכונדריה.
היפוכונדר- קווים לדמותו


לרוב מי שסובל מההפרעה בצורה קשה לא יפנה לטיפול ויש לעזור לו להגיע לתובנות. האדם ההיפוכונדר אשר סובל במידה פחותה מההפרעה כן יהיה בעל מודעות לנושא אולם לרב הוא ידחה את ההגעה לטיפול נפשי. יחד עם זאת, המלצתי היא בהחלט להגיע לקבלת טיפול נפשי לחרדה ממחלות, על מנת לשפר את איכות החיים.זיכרו כי החיים הם קצרים וכי כדאי לחיות אותם ללא חשש וללא פחדים בלי שליטה.אל חשש. בהצלחה

זכרו כי החיים הם קצרים וכי כדאי לחיות אותם ללא חשש וללא פחדים בלי שליטה.

אל חשש, בהצלחה.

 

אשמח לשוחח, 

ברק סבר- מומחה פסיכותרפיה

מטפל התנהגותי קוגניטיבי ומומחה טיפול בהיפוכונדריה.