פחד טיסה - חרדת טיסות טיפול מיידי טיפים!!

איך להתמודד עם חרדת טיסה? מה לעשות מול פחד טיסה? 

פחד מטיסות הוא פחד נפוץ ושכיח אצל רבים מאוד באוכלוסייה, דבר המקשה על שגרת החיים וההנאה של האדם החרד.

פחד מטיסות הוא למעשה חרדה אשר בבסיסה קיים גם היגיון בריא.

רבים מבני האדם סובלים מפחד טיסה ועלולים למצוא עצמם בהתקף חרדה במטוס או לפניי טיסה, פחד טיסות יתחיל עוד הרבה פעמים לפניי העלייה למטוס ועצם המחשבה על טיסה עתידית יעורר מחשבות על פחד מטיסה ואף יגרום לקשיי שינה לפניי ותחושות שח חרדה מטיסה עתידית.

ניתן ואפשר להתמודד בשני היבטים עיקריים עם פחד מטיסות, ההיבט הרפואי והוא טיפול תרופתי לפחד טיסה וכדור לחרדה מטיסות שייתן פתרון יעיל אך נקודתי, או פתרון ארוך טווח והוא טיפול לפחד טיסה

הרי לא נולדנו עם כנפיים ולא נועדנו לרחף בין שמיים וארץ ומי מאיתנו רוצה להיהרג מהתרסקות מטוס טרגית?

יחד עם זאת, כולנו כבר יודעים שהגיונית הסטטיסטיקה להיהרג בטיסה, הרי נמוכה רבות מהסבירות להיהרג בתאונת דרכים, ובכל זאת הרבה מאיתנו נוהגים או נמצאים ברכב כנוסעים אך עדיין סובלים מפחד מטיסות...

 

יש להבין למעשה שלמרות הבסיס ההגיוני בחרדה מטיסות- החרדה עצמה היא מוגזמת ומוקצנת ולרוב השכל הישר אינו עובד!

ולכן יש להבין מה עומד בבסיס חרדה מטיסות ומדוע ובעיקר איך להתמודד עם החרדה לטוס- על התופעה הזאת ארחיב בהמשך.

טיפול חרדת טיסה ופחד טיסה ניתנים לטיפול ביעילות 
ובזמן ממוקד וקצר ללא טיפול תרופתי נלווה.
על טיפול לחרדת טיסה- טיפים והסברים להתמודדות בדברים הבאים:

איך להתגבר על פחד מטיסות ומה לעשות בחרדות טיסה:


על תופעה זאת של חרדת טיסה מאת ברק סבר מומחה פסיכותרפיה המביא את ההסברים הבאים: חרדת טיסה הנה חרדה אשר ניתן להבין את ההיגיון אשר מסתתר מאחוריה. זאת בניגוד לפחדים וחרדות לא הגיוניים אחרים. פחד מטיסות וחרדת טיסה ניתן לטיפול ואף להסרת הפחדים באופן מלא ובזמן קצר יחסית, מניסיוני אומר כי הרבה פעמים חרדת טיסה לא מטופלת הופכת לחרדה מדברים נוספים בהמשך... לדוג' פחד מטיסות לא מטופל עלול להפוך קלאוסטרופוביה, דהיינו פחד ממקומות סגורים (לקריאה נוספת: חרדה ופחד ממקומות סגורים - קלסטרופוביה )
לא פעם מגיעים מטופלים אשר סבלו מחרדת טיסה אך מתארים סימפטומים נוספים כגון פחד מקניונים, פחד ממקומות הומי אדם, פחד ממעליות, פחד מנסיעות... פחד מטיסות הוא רק ביטוי לדברים אשר עלולים לצאת לאחר מכן. אי לכך המלצתי היא טיפול בפחד מטיסות בהקדם ובצורה נקודתית ומשמעותית. יש לשים דגש על אבחון פחד טיסה ולבדוק מהיכן נובע מקור פחד טיסות האם ממקור של פחד ממקומות סגורים או חרדות טיסה בשל פחד מאיבוד שליטה, פחד שהמטוס יתרסק ולכן קיים פחד מטיסות או חשש שלא יהיה אוויר במטוס, פחד שהמטוס ימריא ואני לא אוכל לרדת הוא מחשבה המלווה רבות את חרדת טיסה ופחד מטיסות.
במידה ואתם סובלים מפחד מטיסה וחרדה מטיסה מאמר זה מיועד במיוחד בשבילכם:


חרדת טיסה וחד מטיסה הם חרדה נפוצה ביותר ובעלת טיפול יעיל. אין לי ספק כי קריאת המאמר הנה צעד חיוני ומשמעותי להבנת הקושי בו הנכם חיים.
חרדת טיסה ופחד מטיסה הנם בעלי רציונל נראה לעיין כיון שאף אחד לא רוצה למות בתאונת מטוס ולהיות תלוי בין שמיים וארץ. יש להבין כי חרדה הנה תחושה של פחד עוצמת אשר בדרך כלל גורם לתחושות פיזיות ונפשיות, לא מבוטלות אשר משתלטות על האדם וגורמות לחרדה גדולה. פחד מטיסות ניתן להסב:ר ולהבנה בצורה פשוטה ורציונלית הרבה יותר, מאשר פחדים וחרדות אחרים אשר אנשים נוטים לסבול מהם.
יחד עם זאת הרבה אנשים מגיעים לטיפול בפחד מטיסות בשל הסבל וההפסד שפחד מעיין זה נושא בחובו.
תופעות גופניות- חרדת טיסות


חרדה טיסות עשויה להיות מלווה בתסמינים וסימנים מסוגים שונים. תסמינים פיזיולוגיים- כגון דפיקות לב חזקות ומהירות, בחילה, כאבים בחזה, קוצר נשימה, כאבי בטן או כאב ראש, תנועות מעיים מהירות, צורך דחוף להטיל שתן, טשטוש ראייה, סחרחורת או חולשה, הגוף מכין את האדם להתמודדות עם איום בתגובת הילחם או ברח, וכך עולים לחץ הדם וקצב הלב, ההזעה מוגברת, עולה זרימת הדם לקבוצות שרירים חשובות להתמודדות זו, ולעומתם מופחתת למשל פעילותם של מערכת החיסון ותהליכי העיכול. סימנים חיצוניים נוספים של חרדה עשויים להיות עור חיוור, הזעה, רעידות, והרחבת אישונים. תסמינים פסיכולוגייםחרדת טיסה- כגון אי שקט, מתח, מחשבות של פחד ודאגה חוזרות ונשנות, חוסר ביטחון, רבים מהמטופלים בהם טיפלתי אשר חוו פחד טיסה דיווחו על סימפטומים דומים. פחד טיסות בא לידי ביטוי על ידי מאפיינים גופניים רבים כגון סחרחורת ואי שקט כתוצאה מפחד ממטוסים.
פחד מטיסות, חרדת טיסה


חלק מהאנשים מדווחים על קושי רב לאכול או לישון כאשר הם יודעים כי יש טיסה בקרוב, עצם הידיעה על הטיסה הקרבה, גם אם היא מתרחשת בעוד ימים רבים, כבר מעוררת חרדה ופחד מהטיסה המלווה באי שקט פסיכו- מוטורי. מיעוט מהאנשים שחווים חרדה עשויים גם לחוות תחושת אימה או פאניקה. התקף פאניקה בדרך כלל מגיע באופן פתאומי, ונוצרת תפיסת סכנה אמיתית, למרות שהסכנה והאיום מהגירוי המעורר זאת, אינם בהכרח רציונליים. אדם החווה פאניקה חש לרוב שהוא עומד למות או להתעלף, פחד הטיסה כל כך חזק שהוא מרגיש כאילו משתק את האדם.
התקף חרדה מטיסות הוא עוצמתי וחזק כל כך שבקלות האדם עלול לוותר לעצמו ולא לעלות על הטיסה המיועדת.
אדם עשוי לבלבל בין התקף הפאניקה מטיסות לבין התקף לב, אסטמה ועוד.
טיפול בחרדת טיסות


פחד טיסות טיפול בחרדות טיסה הפאניקה מטיסה דומה בביטוי ובמנגנון שלה להתקפי חרדה נקודתיים וקשים אך לא מחויבים המציאות. אבחון של חרדה מטיסות במטרה לברר האם היא חמורה עד כדי הפרעת חרדה. בכדי לאבחן ולהתאים טיפול לחרדת טיסות יש לבחון מספר קריטריונים ספציפיים. ישנם אנשים אשר למעשה חוששים עוד מעצם השהייה במטוס בעוד היתר חוששים מהטיסה עצמה.
ישנם אנשים הפוחדים רק בזמן ההמקרה ואחרים חוששים רק בזמן הנחיתה של המטוס. יש אנשים אשר למעשה יש להם פחד ממקומות סגורים- קלסטרופוביה וזה מה שגורם להם לחרדה,
אנשים אלו יפחדו גם במקומות סגורים נוספים כמו מקלטים מעליות כיתות סגורות ועוד, ולכן הטיפול בפחד מטיסות עם אנשים אלו יהיה מעט אחרת ולא ממוקד רק בחרדת הטיסה שלהם. האבחון כולל פגישה בה נשאל המטופל מספר שאלות אשר מאפיינות חרדת טיסה .
רק אבחון מדויק של פחד טיסה יבא לתוצאות המיוחלות. טיפול ממוקד בחרדת טיסה והתמודדות עם פחד טיסה הוא טיפול אמפירי וממוקד מטרה, הטיפול נעשה ע"י מפגש חד שבועי אשר בו האדם מקבל טכניקות אשר מסייעות לו לנצח את הפחד. הטיפול אפקטיבי ביותר ורמת ההצלחות הנה מקסימלית ובזמן קצר. לסיכום: פחד מטיסה עלול להפריע ולגרוע מחדוות הנסיעה והטיול המתוכנן, יחד עם זאת קל להתמודד עם פחד טיסה והטיפול הנו קל ואפקטיבי ביותר! חבל למשוך את הקושי והחרדה שעלולים להתגבר בהמשך...
טיפול תרופתי, כדור לחרדת טיסה:


ניתן להיעזר במקרים מסויימים גם בטיפול תרופתי לפחד מטיסות. יחד עם זאת אין לראות זאת כקו טיפולי ראשון להתמודדות עם החרדה, לא פעם ניתן להתגבר על פחד טיסות גם ללא טיפול תרופתי, אלא על ידי טיפול התנהגותי קוגניטיבי ממוקד לחרדת טיסה. יש להבין כי למעשה הטיפול התרופתי לרב יהיה טיפול ממוקד לזמן הטיסה וזאת בניגוד לטיפול תרופתי אנטי חרדתי ארוך ומתמשך, לרוב יהיה זה טיפול תרופתי חזרק וממוקד לזמן קצר רק בכדי להתמודדות עם השעות הספורות של הטיסה. מחקרים מצביעים גם על כך שאנשים בעלי נטייה לחרדת טיסה ישתמשו גם באלכוהול לפני הטיסה ובמהלכה לשם הפחתת תחושת הלחץ והמצוקה, דבר אשר יגרום להם לשחרור רגשי ופיזי בזמן הטיסות.

ישנם מספר טיפים איך להתמודד עם חרדת טיסה או מה לעשות בפחד מטיסות-
עשרה טיפים להתמודדות עם פחד טיסה או חרדות טיסה נמצאים לעזרתכם וזאת על מנת להקל את פחד הטיסה ולהתגבר על הקושי.

רבים ממטופליי חוו בעבר פחד טיסה דבר אשר הגביל אותם להתמודד עם חייהם גם במישורים אחרים כיון שהתקף חרדה בטיסות עלול להיות רק פתיח להתקפי חרדה נוספים גם בחיי היום יום ולכן צריך וחשוב לתת לכך מענה טיפולי ראוי.

הטיפול לחרדה מטיסות הוא טיפול ממוקד ובעל תוצאות מהירות וטובות ביותר, מטופלים רבים אשר סבלו מחרדה מטיסות היום טסים בהנאה רבה עם תחושות של סיפוק מעצם ניצחונם את הפחד והחרדה.

 

אל תאפשרו לעצמכם להגביל את איכות החיים בשל חרדות ופחדים ודעו לכם כי פחד מטיסות עלול ללא טיפול להיות פחד מדברים נוספים, אז למרות החששות הלחץ והקושי כדאי מאוד להגיע לטיפול בחרדת הטיסה ולצאת לדרך חדשה.

 

אל תתנו לחרדת טיסה לשתק אתכם,
החיים יכולים להיות טובים יותר מאתגרים יותר ומוגבלים פחות- אין תחושה טובה יותר מאשר להתגבר על הפחד.

בהצלחה בהתמודדות עם הפחד מטיסות.

ברק סבר- פסיכותרפיסט מומחה- טיפול מהיר בחרדת טיסה