חרדת נהיגה- טיפול והתמודדות

איך להתמודד עם חרדות מנהיגה ואיך לנצח פחד מנסיעה?
בין אם מדובר בישיבה לצד הנהג ובין אם מדובר באחיזה בהגה עלולה ללוות אותך תחושת חרדה ברכב או עוד לפני הנסיעה עצמה.

על חרדות מנהיגה ונסיעה וכיצד ניתן להתמודד עם פחד מנהיגה אנסה לענות בדברים הבאים:

חרדת נהיגה- פחד מנסיעה


מה לעשות עם פחד נהיגה וחרדה מנסיעות? פחד מנסיעות ארוכות או רחוקות לאנשים שכבר נהגו בעבר הנה תופעה ידועה ונפוצה. בדרך כלל חרדה מנהיגה ופחד מנהיגה ישתלטו על אדם אשר חווה חוויה מפחידה (סובייקטיבית) במהלך נהיגה או נסיעה ברכב, במקרים מסוימים הנהג חש התמוטטות עצבים בנהיגה, מעין תחושת פחד נהיגה עצומה ומוקצנת הכוללת רעד בגוף וחרדה בזמן נהיגה. לא פעם האדם חווה התקף חרדה בזמן נסיעה ולא בהכרח בזמן נהיגה. ישנם לא מעט אנשים המדווחים כי כאשר הם נוהגים הם לא חווים התקפי חרדה, אולם במידה והם נוסעים ברכב ויושבים לצד הנהג הם חווים תחושות של לחץ חרדה ורצון עז לצאת מהרכב או לחזור הביתה כיון שהם חשים סחרחורת, קושי לנשום וסימנים מובהקים נוספים של חרדה ולחץ. על התופעה והטיפול בחרדות לצאת רחוק מהבית, לנסוע לנחרדת נהיגה התמודדות וטיפול בפחד בנהיגה ולאבד שליטה בדברים הבאים: יש לשים לב ולאבחן האם החרדה מתעוררת בזמן נהיגה לנהג עצמו ואז היא תאובחן בצורה מסוימת, או לחלופין מדובר בחרדה או התקף חרדה המאופיינת לאדם אשר נמצא ברכב ובתפקיד הנוסע ולא הנהג ואז התקף חרדה בנסיעה מקבל תפנית טיפולית שונה. ברוב המקרים פחד מנהיגה מאפיין טיפוס מסוים וחרדה מנסיעה או פחד מנסיעה מקבל אפיון שונה בתכלית. תחושת חרדת נהיגה בשל תופעות פיזיות שונות הקשורות ללחץ וחרדה בזמן שהייה ברכב (גם בתור נוסע). לידיעתך, הטיפול בחרדות ופחדים אשר גורמים לתחושות של אי שקט וחוסר נוחות הוא טיפול ממוקדש מטרה וקצר מועד שמטרתו להביא לשיפור ניכר. יש לקחת בחשבון כי הפחד מנסיעות עלול בסופו של דבר להביא להימנעות מנסיעות וכאן מתחילה למעשה להתגבר הבעייה בצורה ניכרת ביותר, הימנעות מנסיעות בכדי לא לפגוש חרדות במהלך נסיעה היא טעות פטאלית אשר תוביל בהמשך למקומות של חרדה והתקפי חרדה מנסיעוות ומנהיגה קשים בהרבה מאלו שהכרת! אולם לעתים חרדה ופחד מנהיגה משתלטים על האדם ללא סיבה ספציפית ונראית לעין, על חרדה מנהיגה ופחד מנסיעה בשורות הבאות:
חרדת נהיגה ופחד מנסיעות ברכב הינם חרדות נפוצות באוכלוסייה:


את חרדת הנהיגה ניתן למצוא בשל סיבות רבות ומגוונות באוכלוסיית הנהגים, ניתן לראות חרדת נהיגה באנשים שהינם נוהגים כבר שנים רבות ולפתע החלה חרדה מנהיגה ללא שום סיבה יוצאת דופן.

כמו כן, ישנם נהגים שחרדת הנהיגה גם מתחילה אחרי תאונה או פחד מנהיגה אחרי מקרה קשה של "כמעט תאונת דרכים" וזאת ניתן לומר במידה רבה של וודאות עלול להיות טרי גר להופעה של פחד מנהיגה או חרדת נהיגה.

עם זאת, יש להבין כי לא כל נהג יפתח חרדות מנהיגה או פחד מנהיגה וכי הדבר לרוב יישב על מבנה אישיות חרדתי אשר קשה לו עם שחרור שליטה.

במאמר הבא ליקטתי עבורכם אינפורמציה בנושא חרדת נהיגה ופחד מנהיגה וטיפול בחרדת נהיגה ע"י טיפול התנהגותי קוגניטיבי בחרדת נהיגה ופחדים מנהיגה.

חרדת נהיגה הינה חרדה בעלת תפוצה רחבה ביותר באוכלוסייה, חרדה זאת תתקל קרוב לשמונה אחוזים מהנהגים במהלך חייהם.

הסיבות לחרדה כפי שמניתי קודם רחבות ונפוצות וכי החרדה מנהיגה מחולקת למספר תחומים.
איך להתמודד עם חרדת נהיגה?


חרדת נהיגה ופחד מנהיגה בכלל, חרדת נהיגה בדרכים עירוניות, חרדת נהיגה בכבישים מהירים ופתוחים, חרדת נהיגה בדרכים עוקפות ורחוקות, חרדת נהיגה רחוק מהבית וכיוצא בזאת.

לכן, טיפול התנהגותי קוגניטיבי בחרדת נהיגה ופחד מנהיגה ונסיעה רחוקה מהבית חיוני כיון שהוא יוצר מדרג של חשיפה התנהגותית בתופעת חרדת הנהיגה לצד הקניית כלים קוגניטיביים להתמודדות עם פחד מנהיגה.

יש להבין כי חרדת הנהיגה יכולה לנבוע כחרדת נהיגה להשתלב בתנועה, או פחד נהיגה בחושך, או חרדת נהיגה לנהוג ללא מלווה, וכן מתודות שונות רבות ומגוונות של פחד וחרדת נהיגה.

חשוב להבין כי אם לא נטפל בחרדת הנהיגה, החרדה תמנע מהאדם בעצם חופש ולקיחת אחריות על חייו ותגביל אותו.

חרדה מנסיעות או מנהיגה עלולה להחמיר ולהגביל יותר את חייו של האדם.
טיפול בחרדת נהיגה


הטיפול בחרדת נהיגה הנו טיפול התנהגותי בחרדת נהיגה, פחד מנהיגה וחרדה מנסיעות, פחד מנסיעות ארוכות, פחד מנסיעות מחוץ לבית, או פחד מנהיגה המעוררת חרדה הנם פחדים אשר מוכרים וידועים בתחום עולם הפסיכולוגיה מזה שנים רבות.

טיפול בחרדת נהיגה הנו טיפול קצר מועד וממוקד מטרה, מטרת הטיפול בחרדת נהיגה הינה להביא את האדם בעל חרדת הנהיגה לאפשרות לנהוג שוב בבטחה ולהחזיר את השליטה לחייו ולשפר בכך את איכות חייו של האדם הפוחד מנהיגה ומנסיעה ברכב.

מדובר בטיפול cbt התנהגותי קוגניטיבי האורך בממוצע כמספר פגישות בודדות בו המטופל לומד שיטות וטכניקות להתמודדות עם חרדת נהיגה או פחד מנסיעות.

פחד נהיגה חרדת נסיעות התקפי חרדה בנהיגה ובנסיעה ובכלל...

התמודדות התקפי חרדה הסברים וטיפול:

פחד נהיגה חרדת נסיעות התקפי חרדה בנהיגה ובנסיעה ובכלל...

התמודדות התקפי חרדה הסברים וטיפול:

במידה וקראתם שורות אלו והרגשתם שאתם מתחברים לדברים הכתובים כאן וכי גם לכם ישנה חרדה או פחד מנסיעות וחרדה ופחד מנהיגה, וברצונכם ללמוד איך להתמודד עם פחד וחרדה מנסיעות ומנהיגה, אז הצעתי היא כזאת:

גשו לקבל טיפול בכדי ללמוד להתגבר על הקושי.

חבל שאיכות החיים תיפגם כתוצאה מההימנעות שלכם, חבל שתגבילו את עצמכם כתוצאה מכך שאתם חוששים מהתמודדות עם יציאה רחוקה מהבית... טיפול יכול לסייע רבות מאוד ואף בזמן קצר!!

חרדת נהיגה התמודדות וטיפול בפחד בנהיגה- התשובה נמצאת בידיים שלך

 

בברכה,

ברק סבר – פסיכותרפיסט

טיפול בחרדת נהיגה פחד מנסיעות (מטפל התנהגותי קוגניטיבי) 

תודות ברק סבר המלצות