קלסטרופוביה- פחד ממקומות סגורים

קלסטרופוביה – פחד ממקומות סגורים או בשמו חרדת המקומות הסגורים: המונח קלאוסטרופוביה, מבטא פוביה פחד ממקומות סגורים- מונח המגיע אלינו מן השפה היוונית ומשמעותו פחד ממקומות סגורים וחרדה ממקומות סגורים.

לקלסטרופוביה צורות שונות והיא באה לידי ביטוי כפחד מרכבות, פחד ממעליות, פחד מטיסות, פחד מישיבה בבר, לחץ במטוס או בטיסה, פחד לשבת בין שני אנשים קלאוסטרופוביה פחד ממקומות הומי אדם, קלאוסטרופוביה פחד ממקלטים, פחד מלשבת ברכב, פחד מלשבת בחדר סגור, לדוג' פחד מלשבת בכיתה או בהרצאה, פחד מאוניות, פחד מחדר מדרגות, פחד מישיבה במטוס ועוד.

הטיפול המקובל לקלסטרופוביה הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי בפחד ממקומות סגורים.

טיפול בקלסטרופוביה ותסמינים


קלסטרופוביה היא פוביה ספציפית שהסובל ממנה פוחד שיהיה במקום שממנו לא יוכל להימלט וכתוצאה מכך ייחנק או יתעלף. ישנו גם פחד ממקומות פתוחים הקרוי אגרופוביה במאמר הבא: הפחד של האדם הקלסטרופוב הסובל מפחד ממקומות סגורים מורכב מפחד קלסטרופוביה שלא יוכל לצאת מהמקום ומפחד שהאוויר יגמר והוא ייחנק. הבעיה בקלסטרופוביה היא שהפחד ממקומות סגורים עלול לפגוע קשות בחייו של האדם הקלאוסטרופובי, ולהגביל אותו במקומות רבים ולאמלל את האדם בסופו של יום. יש להבין כי קלאוסטרופוביה הינה הפרעה נפשית, האדם הסובל מפחד ממקומות סגורים אינו "ממציא" את הפחד כדי להתחמק ממטלות יום יום או בכדי להקל על שיגרת חייו - ההפך הוא הנכון. יש להבין כי הפרעת הקלאוסטרופוביה נתפסת כחוויה בה האדם הסובל מהפרעת החרדה חושש להיחנק או לאבד שליטה. קלסטרופוביה ללא אוויר בריאותיו ואז שהדבר ייתפס כחולשה ויראה ברבים.
פעמים רבות הסובל מקלאוסטרופוביה יחווה התקף חרדה במידה ויאלץ להיות במקום סגור, תפיסתו של האדם הסובל מקלסטרופוביה היא כי יש מצב של סכנה או עלולה להיווצר סיטואציה מלחיצה, חונקת מאיימת ובעייתית, נכון האדם.
יודע ברמת התובנה הבסיסית כי לא באמת אפשר להיחנק או לקרות משהו שיאיים עלן חייו אולם החרדה כל-כך מפחידה, קלסטרופוביה חרדה מלשבת כשהחלון סגור ובכלל, אינני פורס כאן את כל ההיבטים אך לדעתי הנושא ברור אם כי יש להבין,
שהחרדה היא שאם האדם יאלץ נניח להתמודד עם הפחד ללא יכולת לשליטה ולבריחה כמו פחד טיסות או פחד ממעליות אזי בזמן הכליאה בתוך הסיטואציה האדם עלול להשתגע או להיחנק.
סיבות לפחד ממקומות סגורים- "קלסטרופוביה"


הסיבות לקלסטרופוביה רבות ומגוונות יש להצביע על כך כי בחרדת קלאוסטרופוביה ישנו מרכיב גנטי תורשתי- הכוונה היא כי ישנה סבירות גבוהה ביותר כי,אחד מבני המשפחה המורחבת הינו חרדתי ואף קלאוסטרופובי. כמו כן, יש אפשרות כי האדם הסובל מהפרעת חרדה זו חווה בעבר איזה ארוע טראומתי אשר גרם לו להימנעות. אולם לצד זה, מניסיוני אני למד כי לעתים אין לא מרכיב גנטי ולא טראומה שמובילה את האדם אליי לטיפול אלה ללא סיבה נראית לעין. חשוב לי לציין כי הטיפול בקלסטרופוביה הנו שונה באם המרכיב גנטי או סיבתי ויש לתת על כך את הדעת.
טיפול בקלסטרופוביה ופחד ממקומות סגורים:


הטיפול היעיל ביותר כיום בהתמודדות עם קלסטרופוביה הינו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

במהלך טיפול זה, ילמד המטופל לזהות את המחשבות הבלתי רציונאליות המעוררות את הפחד, להבין בצורה מציאותית את המצב ולהמיר את המחשבות השליליות במחשבות מציאותיות יותר.

כמו כן, גם ברמה ההתנהגותית ייחשף האדם הסובל מקלסטרופוביה לפחדיו אך בצורה הדרגתית ואיטית ובכך יתגבר על הקלסטרופוביה והפחד ממקומות סגורים. פחד ממקומות סגורים, פחד ממקומות מחניקים, פחד לשבת בחדר סגור או פחד לעלות במעלית, פחד מטיסות וממקומות צרים- כולם ביטויים של חרדה ופחד מאיבוד שליטה. קלסטרופוביה זהו השם המקצועי, אולם שורשי הקלסטרופוביה נעוצים במקומות מאוד ספציפים מבחינה נפשית. טיפול בקלסטרופוביה טיפול בפחד ממקומות סגורים הוא טיפול קצר מועד ומאוד יעיל להתמודדות עם קלסטרופוביה. הטיפול הנו טיפול התנהגותי קוגניטיבי ממקוד אשר מתייחס לשני מיקודי טיפול עיקריים בהתמודדות מול הפחד: המימד הראשון הוא התמקדות במישור המחשבתי דהיינו המיקוד בסכמות החשיבה הקוגניטיביות לשינוי דפוסי החשיבה אל מול הקלאוסטרופוביה. המימד השני הוא שינוי בדפוסי ההתנהגות של הקלאוסטרופובי או הקלאוסטרופוביות, דהיינו הביטוי של ההתנהגות החרדה או הנמנעת...

פחד ממקומות סגורים- קלסטרופוביה, הינו פחד אשר לעיתים קרובות עלול בהחלט להקשות על שגרת יומו של האדם החווה חרדה ממקומות סגורים. 

ישנן רמות שונות של קלסטרופוביה, אך גם ברמות נמוכות האדם יחוש רצון להימנע ממקומות סגורים המאיימים עליו.

 

בברכה,

מאת ברק סבר- מומחה פסיכותרפיה לטיפול התנהגותי קוגניטיבי.

טיפול בקלאוסטרופוביה ופחד ממקומות סגורים.