איך לזהות התקף חרדה?

דפיקות לב מואצות, קושי לנשום, גוש בגרון, סחרחורות...


רעידות, תחושות של עילפון, לעתים קשיי ראייה, הזעת יתר, ותופעות מפחידות המדמות התקף לב, אך הם סימנים של התקף חרדה. סימנים להתקפי חרדה או התקפי פאניקה חווים אפיזודות של בהלה אשר גורמת להם להרגיש כאילו יש להם סימנים להתקף לב או שהם עומדים להשתגע, ללא כל סיבה נראית לעין. תסמינים בהתקפי חרדה או התקפי פאניקה כוללים דפיקות לב, כאב או אי נוחות בחזה, הזעה, רעידות, תחושות של דקירות, שריפה פנימית, תחושה של חנק, יובש בפה, דקירות לחץ בחזה, סחרחורת, תחושת ניתוק, לחץ וחנק בגרון, פחד מאבדן שליטה, תחושה שאתה עומד להשתגע ולמות מהתקף לב נוראי או סימנים להתקף לב או שבץ ו- עלולים להוות תסמינים של התקף חרדה. יש להבין כי כאשר מדובר בהתקפי חרדה, משהו בגוף האדם למעשה מגיב נכון ויעיל למצב של מתקפה או סכנה מידית ולכן כל המערכות נרתמות לפעולה, אך יחד עם זאת התקף החרדה למעשה רק "מדמה" מצב של סכנה בדיוק כמו פחד מוחשי, אך הפעם ללא סיבה נראית לעין! סימנים להתקף חרדה לצד סימנים להתקפי חרדה בניגוד לסימנים להתקף לב או סימנים שעומדים להשתגע.
התקפי חרדה הם תוצאה של מספר גורמים שונים:


כגון: גנטיקה (כמו כל תופעה ביולוגית תורשתית), ובנוסף מבנה האישיות של האדם החרדתי לצד תנאי גדילה וסביבה. אנו עדים למחקרים שמוצאים קשר ישיר בין הורים הסובלים מחרדות לבין ילדיהם ובני משפחה נוספים עם התקפי חרדה, יחד עם זאת קשה לבודד את המשתנה הגנטי, לצד המשתנה הלומד- לדוגמה הורה שמפחד מכלבים, יתנהג בצורה של התקף חרדה ליד כלב, דבר אשר ייקלט אצל הילד אשר ילמד לפתח חרדה אף הוא מכלבים. איננו יודעים מה קודם למה, אך האלמנט של החיקוי והלמידה בהתקפי חרדה והפרעות התקפי חרדה הוא אלמנט משמעותי שצריכים להיות מודעים אליו. כפי שציינו קודם, סימפטומים רבים גופניים מתרחשים בזמן התקפת חרדה אשר למעשה רותמים את גופינו להתמודד עם אירוע מאיים, גופינו שהנו מכונה, משוכללת מגיב בכל האמצעים העומדים לרשותו ומפתח תגובות רבות בזמן התקף החרדה בכדי להימנע מהסכנה המאיימת, דפיקות לב בזמן התקף חרדה, תפקידם להזרים דם רב לגפיים בשביל להתמודד עם בריחה או מלחמה, לחץ בחזה בזמן התקף חרדה הוא תוצאה של הזרמת חמצן רבה לאדם החרד, בכדי להתמודד עם בריחה, כאבי בטן בזמן חרדה או פעילות מעיים מוגברת בזמן התקפי חרדה תפקידה להקל על האדם ולשחרר את כל המטען המיותר באותם רגעים קשים, גם הזעה מוגברת בזמן התקפי חרדה תפקידה לקרר את הגוף ותחושות של נימול בידיים רעד בזמן התקפי חרדה הוא תוצאה של שחרור אדרנלין לגוף, האדרנלין תפקידו לעורר ולתת כוחות וחלק מהעוררות שהחרדות מביאות עימם מתבטא ברעידות גופניות בעיקר בידיים וברגליים. לעתים יש קושי לנשום בזמן התקף חרדה או לחלופין נשימות קצרות או תחושה שמשהו תקוע בגרון וזה בשל העצמה שהתקפי חרדה מביאים עימם.

סימפטומים של התקף חרדה הנם היבטים מלחיצים פיזית הכוללים בתוכם:

קשיי נשימה, דופק מואץ, יובש בפה ותחושות פיזיות מטרידות.

 

לעתים רבות התקף חרדה מדמיין תחושה של התקף לב ע"י סימפטומים ובהלה של האדם החווה פאניקה וחרדות כמו כן תחושות של, נימול בידיים, קפיצה בעין ובעיקר תחושות חרדה בהלה ופחד.

הדבר מכונה "התמוטטות עצבים" אולם יש פתרון וטיפול לתופעה.

יש לשאול את עצמכם...


האם אנו חשים לחץ בחזה, דפיקות לב, הרגשה של חנק, קשיי נשימה, סחרחורות פתאומיות סחרחורת, תחושת קור פתאומי, סחרחורת, תחושת מחנק בחזה, יובש בפה ותחושה של משהו תקוע בגרון- סימנים להתקף לב או לחץ וחרדה?! לחץ בלב, לחץ בגרון, מתח נפשי תסמינים, סימפטומים של מתח נפשי רב העלול לעורר התקפי חרדה קשים.

בכדי להתחיל ולהבין מהי חרדה ומדוע החרדה קיימת ולפעמים משתלטת, הבאתי בפניכם את הדברים הבאים בנושא חרדה והתמודדות עם חרדה.

יש להבין כי הרבה מאוד פעמים נחווה ההתקף כדבר אימתני ומפחיד בחייו של האדם עם החרדה. תסמינים להתקף לב שונים מסימפטומים של התקף חרדה, דיכאון ולחץ, בעיקר בשל תחושות הבהלה לעומת הכאב הפיזי המלווה התקף לב כסימנים מאופיינים.
ההבדל בין פחד לחרדה


השאלה הנשאלת הנה מה ההבדל בין חרדה לפחד?
ההבדל בין פחד לחרדה או בין חרדה לפחד הוא ברור ופשוט ביותר, פחד הוא רגש טבעי ברור ובעל רציונל הישרדותי ממעלה ראשונה.

זאת אומרת שללא רגש של פחד האדם למעשה היה פחות שורד וסביר להניח שהיה מטיל על עצמו אסון במהירות רבה מאוד, או בקיצור פחד הוא דבר חשוב נחוץ וחיובי ומטרתו לשמור על האדם בכדי, שלא יסכן את עצמו ויפגע בעצמו וזאת בניגוד לחרדה אשר עליה ארחיב בהמשך. חרדה הנה תחושת פחד מוקצן, אשר משתלטת על האדם ומונעת ממנו התמודדות עם מצבים מסוימים עקב חרדה המלווה בפחד תהומי המשתלט עליו.

דהיינו, חרדה או התקף חרדה זהו פחד עצמתי חסר כל הסבר הישרדותי וללא מטרה מוגדרת וזאת בניגוד לפחד שהמטרה הנה לשמור על האדם אזי בחרדה המצב הוא שהתקף חרדה הנו דבר רע ופתולוגי, אין כאן שמירה על חייו של האדם אלה ההפך הוא הנכון, החרדה והתקפי החרדה למעשה פוגעים באדם ומונעים ממנו להגשים את חייו ולהגשים את עצמו.

נכון הדבר גם לגבי פוביות, לדוגמה פוביה נפוצה ביותר היא פוביה ממקקים (פוביה מג'וקים) הרי אין לכך כל בסיס הגיוני והישרדותי אולם הפחד הוא אימתי ומוחשי.

לפחד ולחרדה ישנו רציונל הישרדותי ופונקציונלי, הפחד שומר עלינו מלבצע דברים אשר עלולים לפגוע בנו ולכן הפחד חשוב והכרחי, אך כאשר הפחד משתלט עלינו ללא הגיון ומונע מאיתנו דברים רבים, אזי יש לבדוק האם מדובר בחרדה. התקפי חרדה או התקפי פאניקה מופיעים פעמים רבות יחד עם אגורפוביה, או גוררים אחריהם היווצרות אגורפוביה.
מה זה התקף חרדה, איך נזהה התקף חרדה, ומה זה פאניקה?


בבואנו להבין מהם התקפי חרדה, עלינו להבין בראש ובראשונה את כל הנכתב כאן בפרק ההקדמה. לאחר שהבנו באמת את ההבדלים בין חרדה לפחד, מהי פוביה ומהי התקפת פאניקה אזי ישנו יותר ידע אשר יוצר סדר והיגיון בתחושות.

כעת נסו להבין את הרציונל העומד מאחורי גל הפחדים אשר מלווה את התקפי החרדה והפחדים בהסברים הללו.

התקף חרדה או התקף פאניקה מוגדר כהופעה פתאומית ורבת עוצמה של בהלה,חרד, פחד או אי נוחות, המגיעה לשיאה בתוך 10 דקות לערך וכוללת לפחות ארבעה מהתסמינים הבאים, ללא אינדיקציה לאירוע רפואי אובייקטיבי (כגון התקף לב, לחץ דם גבוה וכדומה):

התקף חרדה קיים הצורך להימלט, בהתקף חרדה ישנה תחושה של סכנה קרבה, בהתקף חרדה האדם עלול לחוות דפיקות לב, בהתקף חרדה תתכן הזעת יתר אצל האדם החרד, לעיתים כאשר יש התקף חרדה האדם עם החרדה יחוש רעידות, לעיתים כאשר יש התקף חרדה האדם עם החרדה יחוש תחושה של מחנק.
לעיתים כאשר יש התקף חרדה האדם עם החרדה יחוש כאב, דקירות או אי נוחות בחזה, לעיתים כאשר יש התקף חרדה האדם עם החרדה יחוש קוצר נשימה, לעיתים כאשר יש התקף חרדה האדם עם החרדה יחוש בחילה או אי נוחות בדרכי העיכול. בהתקף חרדה או התקף פאניקה הרבה פעמים יש פחד מאבדן שליטה או פחד מ"יציאה מהדעת",

כמו כן התקפי חרדה ילוו בפחד ממוות, דקירות קלות, גלי קור או חום. כל הסימפטומים האלו מצביעים על התקפי חרדה ועוזרים להגיע לאבחנה של התקפי חרדה, אך יחד עם זאת יש לשלול ממצאים רפואיים נוספים. חשוב לציין כי זהו מנגנון של הגוף להתמודדות עם פחדים משבר ואיומים אמיתיים , אך בזמן התקף החרדה למעשה המנגנון ההישרדותי מתפקד בצורה טובה, אך ללא סיבה אמיתית וממשית, ולכן התקף החרדה הקשה הוא דבר בעייתי ופתולוגי שלא מסייע לאדם בזמן החרדות אלה להפך - גורם לתקיעות של התקף החרדה. יש לתת על כך את הדעת ולטפל בהתקפי החרדה, טיפול בהתקפי חרדה מביא לתוצאות טובות וממשיות בפרק זמן קצר יחסית. הבשורה הטובה היא שדווקא מכל קשת ההפרעות הנפשיות, הטיפול להתקף חרדה הוא בעל תוצאות מצוינות, דבר אשר לא בהכרח קיים בהפרעות נפשיות אחרות.
התקף חרדה- סימפטומים והתמודדות


התקף חרדה עלול להוות את אחת החוויות הקשות ביותר שאדם עלול לחוות בחייו. יחד עם זאת, חייבים לזכור כי אחוז גבוה באוכלוסייה סובל מחרדות ופחדים. כיום 10% מהאוכלוסייה בעולם המערבי יתמודדו עם התקפי חרדה והתמוטטות של פאניקה. חשוב לזכור כי יש להתייחס לכך כנורת אזהרה של הגוף המבקש התייחסות ובדיקה מקיפה של מה שקורה בחייכם. מניסיוני הקליני אוסיף ואומר שיש צורך לטפל בהתקף החרדה בכדי שלא ישוב ויתקוף ויהפוך לפתולוגי. אין התקף חרדה קל, ובעיני, התקפי חרדה קשים הם דבר הממוטט ופוגע בשגרת החיים. בנוסף עלולים להופיע סימנים להתקף חרדה והתמוטטות נפשית כמחשבות פרנואידיות ואובססיביות הרגשה של ניתוק הרגשה של חלום, להיות מנותק מהגוף ולהרגיש בעולם אחר. הרגשה של השתגעות או הפיכה למשוגע לא שפוי, אי שקט, ריק מחשבתי, הרגשה של חוסר אוויר וקושי לנשום, ניתוק מהמציאות ודקירות בראש ובמצח. לא תמיד כל התסמינים של חרדה יגיעו אך לעתים האדם יסבול ממספר סימפטומים לחרדה ולמשבר נפשי.
התקפי חרדה והטיפול בהם- סיכום


התקף חרדה והפרעות החרדה הנם עולם מגוון ומרתק, הלובש פנים רבות ואין ספק כי הפרעה נפשית זה עלולה ואף גורמת לסבל ולקושי רב אצל האדם הסובל ממנה.
אך בניגוד להפרעות נפשיות אחרות יש לציין כי הפרעת החרדה ניתנת לטיפול ולהקלה בצורה משמעותית ביותר על ידי טיפול נפשי.

כפי שציינתי בסרטון הווידאו- התקף חרדה ניתן להקלה ולטיפול מהיר- בהצלחה ואל פחד.

במאמר הנ"ל הובאו בפנייך הקורא מסבר הסברים משמעותיים ובעלי משקל רב בהבנה הפסיכו - חינוכית בהבנת הסימפטומים והרציונל של התקף חרדה וההתמודדות עמו, החל ברמת ההבדלים בין פחד לחרדה דרך הסבר על מהו התקף חרדה ודרך הבנה והתמודדות עם התקפי חרדה ופניקה.
זכרו- פחד הוא רגש טבעי ונכון וטוב השומר עלינו מפני סכנות ועוזר לנו במלחמת ההישרדות בעולם ובטבע בכלל. לעומת זאת, התקפי חרדה והפרעות חרדה הם עיוות של המנגנון הגורם לסבל אצל האדם ופגיעה בשגרת חייו.

עצתי היא להגיע לטיפול ממוקד יעיל התנהגותי קוגניטיבי בהתקפי חרדה ולהשאיר קושי זה מאחור.
לסיכום דבריי אוסיף כי לשאלה איך לזהות התקף חרדה התשובות ברורות כעת, איך לטפל בהתקף חרדה ומה לעשות בזמן התקף חרדה התשובות נמצאות כאן באתר, אשמח לסייע ולעזור
בברכה, 

מאת ברק סבר - מומחה פסיכותרפיה