חרדה וסמים- השפעות המריחואנה והחשיש

עישון סמים כגון חשיש ומריחואנה עלול להפוך חוויה מפחידה בעלות השלכות נפשיות אשר אל לנו לזלזל בהשפעה לטווח ארוך.

שימוש בסמים עלול לגרום התקפי חרדה והתקפי פאניקה, יש לא מעט השלכות של עישון חשיש ועישון מריחואנה או צריכת סמים בכלל. לא מעט דיווחים בספרות מעידים על הקשר הקיים בין שימוש בסמים לבין התפתחות חרדה והתקפי פאניקה.

 

במאמר זה מציג הפסיכותרפיסט- ברק סבר, תמונה המתארת את הקשר בין סמים וחרדה, וההשלכות הנפשיות של סמים.

הסיבות הפסיכולוגיות והביולוגיות לחרדה ודיכאון כתוצאה מסמים ולהתקפי הפאניקה כתוצאה מצריכת סמים.

 

על הקשר בין נפש לבין סמים ועל ההיבטים הנפשיים והמוחיים וההשפעה במאמר הבא:

סמים וחרדה, הקשר בין מריחואנה וחשיש לנפש:


שלום לקוראי המאמר, את הדברים הכתובים העליתי מתוך בדיקת הנושא בספרות המקצועית והאקדמית- בדבריי אלו ניסיתי ללקט עבורכם הקוראים מידע בנושא ההשלכות של שימוש בסמים ובריאות הנפש. בשנים האחרונות עלה במספר לא מבוטל מספר האנשים אשר נחשפים לשימוש בסמים. ההשלכות יכולות להיות מרחיקות לכת גם כתוצאה משימוש ב-"ג'וינט" אחד קטן או משכטה חברתית משותפת במסיבה או עם החבר'ה. שני פרמטרים משמעותיים להבנת התופעה: הראשון הוא הבנת ההשפעה ברמה הביולוגית וההשפעה על המוח והגוף. השני הנו בהבנת ההשפעה על המצב הנפשי, קוגניטיבי, רגשי. לדעתי, הבנת שני המרכיבים הללו יאפשרו לך, הקורא, להבין לעומק את שעובר עלייך.
חרדות מסמים- היבט הביולוגי


האמפטמינים, החשיש והמריחואנה הינם סמים פסיכו-אקטיביים, הגורמים לשינוי במצב הרוח. השפעתם מדכאת את המערכת העצבית ולכן גורמת לשינויים ביולוגים ונפשיים. חשיש ומריחואנה לאורך זמן יוצרים אפתיה ודיכאון ותלישות חברתית. כאשר אדם מתנסה בשימוש בסמים למעשה, האדם משנה את מצבו הפיזיולוגי בכך שהוא מחדיר לריאותיו עשן כתוצאה משימוש במריחואנה או חשיש או סוגי הסמים "הקלים" אשר אותם, אני מכניס למירכאות כפולות כיוון שלא פעם דווקא סמים אלו הנם בעלי השפעות לא פשוטות על מצבו הנפשי של המשתמש בהם, או לחלופין סמים "קשים" יותר כגון ספידים מסוג אקסטזי או קוקאין או סמים הזיוניים כגון ל.ס.ד. הקשר בין אקסטזי ונפש, הקשר בין MDMA והתקפי חרדה- האם טריפים מסוכנים לנפש ועלול להוביל לפגיעה נפשית? האם חשיש גורם לחרדות ולפגיעה נפשית? האם מריחואנה וגראס פוגעים בבריאות הנפש? חרדות דיכאון ומחלות נפש?
על הקשר בין סמים קלים סמים קשים קוקאין קריסטל לבין מצב נפשי חרדות דיכאון שיגעון ועוד... טריפים ופטריות הזיה אשר משפיעות בעיקר על מנגנונים במוח. לעתים ההשפעות הנן לצמיתות ובלתי הפיכות בשל "הצתת" תהליכים נפשיים רדומים. יש להבין כי חומרים אלו הנם משני תודעה זאת אומרת שמצבו הנפשי של האדם משתנה לעיתים רק במעט ולעתים בצורה קיצונית, לפני השימוש בסם ולאחריו. במקרים מסוימים שינוי זה מביא לחרדות ופחדים ובמקרים אחרים לתחושות טובות של אופוריה. השינוי בתודעה ובמצב הרוח הנו זמני ומשתנה: יש סמים הפועלים למשך זמן רב יותר ואחרים משפיעים על האדם פחות זמן. הבעייתיות הינה, ההשפעה ארוכת הזמן על האדם ותופעה של חרדות, ירידה בדימוי העצמי ובביטחון ואף השלכות נפשיות מרחיקות לכת. ולכן, ישנו קשר ישיר בין עישון וצריכת סמים לבין המצב הנפשי. ז"א שבמידה ואתם תוהים: האם שימוש בחשיש או במריחואנה עלול לגרום לנזק, לחרדה או למצב נפשי משתנה? התשובה היא שאכן כן... ויש לבדוק זאת.
סמים, ההיבט הנפשי- האם אני משתגע?


לשימוש בסמים ישנו היבט נפשי משמעותי ביותר, חרדות וסמים קשורים קשר הדוק האחד עם השני משני צידי המיתרס. הן בבחינת המניעים לשימוש בסם והן בבחינת ההשלכות הנפשיות הנגרמות למשתמש. יש לעשות אבחנה בין שימוש קבוע על השלכותיו המצטברות ברמה הנפשית לבין שימוש חד פעמי או מזדמן. במאמר זה לא אתייחס לכל ההיבטים הללו, אלה אתמקד בהשלכות המיידיות לאדם ברמה הנפשית כתוצאה משימוש חד פעמי או מזדמן. כאשר אדם מתנסה בשימוש חד פעמי בסמים מסוג מריחואנה, חשיש או אקסטזי בעצם הוא חשוף למימד אישי אשר לא חווה בעבר. המימד הזה מעבר ל-הכול הינו מימד נפשי. למעשה ישנה כאן התנסות שהינה חצייה של גבול! עבירה על כללי המצפון הפנימיים! עבירה על קול המוסר הפנימי. לאדם בהתנסות שכזאת ישנה התמודדות עם קונפליקטים וקולות פנימיים רבים שנאבקים בתוכו. כמו כן, ישנה מערבולת של מחשבות סותרות ומפחידות המעוררות חרדה ופחד. לצד כל אלו תחושה של בלבול ואיבוד שליטה כתוצאה מהשפעת הסם, יביאו בנקל את האדם להתקף חרדה ומחשבות פרנואידיות על ידי תפיסת מציאות הנחווית כמאיימת ומפחידה. המחשבות יקבלו אופי של ביקורת ופחד ובדרך כלל ישמעו בסגנון: "מתי זה יעבור כבר?! אני עומד/ת להשתגע..." "אוי ואבוי, מה יהיה עכשיו, אני מאבד/ת שליטה..." "בטח כולם רואים שאני לא בסדר... והלב דופק כל כך חזק..." וכיוצא באלה... לרוב תחושות אלו יחלפו אצל מרבית האנשים במהלך של מספר שעות עד יממה מרגע ההתנסות, אולם ישנם אנשים אשר תחושה זאת לא תחלוף. ולכן, באם תחושה זאת נמשכת יש לגשת לקבלת עזרה מקצועית אשר תקל משמעותית על הסימפטומים שמניתי לעיל. השפעה של חשיש מריחואנה גראס וסמים על המוח:

לסיכום- דברי פאניקה חרדות פחדים נפש וסמים:

ההתנסויות הראשוניות בסמים הינן בהרבה מן המקרים קריטיות ובעלות השלכות כבדות משקל המהוות אבן דרך משמעותית.

התקפי חרדה ופאניקה הינן חלק אינטגראלי מן החוויות אשר התנסות זאת "מזמינה יחד עימה".

 

ברוב המקרים תחושות אלו יחלפו, אולם בחלק מן המקרים יש שתישאר אצל האדם וזאת בשל הסיבות שמניתי במאמרי.

ולכן עצתי הינה-

במקרים אלו לגשת לקבלת עזרה מקצועית אשר במספר מועט של מפגשים תתרום רבות להתמודדות עם הקושי שנוצר.

הסמים לא בהכרח יגרמו לחרדות דיכאון או מחלת נפש אבל בהחלט סמים יזרזו או יעוררו את הגעתם.

 

חשוב להישאר מודעים למצבכם הנפשי הרגשי וכמובן הגופני, ולא להסס לקחת אחריות על חייכם ולהגיע לקבל סיוע ועזרה בכדי לא לסבך את פני הדברים.

אני כאן עבורכם ובשבילכם.

ברק סבר- מטפל התנהגותי קוגניטיבי מומחה בחרדות ומשברים.