התקף חרדה- 10 דברים שחובה לדעת

התקפי חרדה הם הפרעה נפשית בעלת פרוגנוזה מצויינת לטיפול והתמודדות

במידה ואת/ה סובל מהתקפי חרדה ומעוניין/ת בטיפול בחרדה- הדברים מיועדים אלייך.

טיפול בחרדה הוא טיפול נקודתי ממוקד מטרה וקצר מועד.

איך להתמודד עם התקף חרדה, מה לעשות בזמן התקף חרדה איך לעזור ולעצור התקף חרדה?

כל השאלות הללו מחייבות מענה מקצועי, כמה זמן נמשך התקף חרדה טיפים ועזרה בזמן אמת.

הטיפול בהתקפי חרדה המומלץ ביותר כיום נקרא טיפול התנהגותי קוגניטיבי בחרדות.

על טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדות והתמודדות בחרדה בדברים הללו:

עובדה 1- טיפול בהתקפי חרדה וחרדה


התקפי חרדה ותחושת חרדה הם תופעות נפשיות מלחיצות ומפחידות ביותר, זאת אחת החוויות הקשות ביותר בחייו של אדם. אך יחד עם זאת הם תופעות אשר בטיפול בחרדות יובילו לתוצאות מצוינות ובצורה מהירה באופן יחסי, בהיבט הראשוני מדובר בטיפול נפשי ופסיכולוגי לחרדות והתקפי חרדה.
עובדה 2- טיפול בהתקפי חרדה וחרדה


להתקף חרדה יש זמן מוגבל! דהיינו זהו גל שיש לו התחלה, אמצע וסוף. בדרך כלל התקף חרדה נמשך מספר דקות מועטות בלבד, בצורה מאוד מהירה הוא עולה ומתעצם, אך יחד עם זאת לאחר שהגיע לשיאו הוא חולף ונעלם באותו הצורה שהגיע. רק במקרים מאוד קשים הוא מגיע למעל לשעה, אולם רב התקפי החרדה יחלפו לאחר מספר דקות מצומצם.
עובדה 3- סימפטומים ואבחנה לחרדות ופחדים


בהתקף חרדה יש תחושות גופניות קשות כגון יובש בפה לחץ בחזה, דפיקות לב מהירות וקושי לנשום. בנוסף התקפי חרדה מלווים בתחושת פחד נוראית ובתחושה של דקירות בראש ובחזה, נימול בידיים זיעה קרה ותחושת סחרחורת כתוצאה מהלחץ והחרדה. יחד עם זאת למרות שחשים שעומדים להתעלף בהתקף חרדה או חלילה למות - בפועל התקפי חרדה לא פוגעים פיזית באדם ולא גורמים להתקפי לב או שבץ מוחי בשל חרדה.
עובדה 4- טיפול בהתקף חרדה ומשבר נפשי, מדוע זה קיים?


התקפי חרדה והתקפות חרדה הם מנורת אזהרה של הנפש שמאותתת לנו ש"משהו אינו כשורה" יחד עם זאת אי אפשר להשתגע כתוצאה מהתקפי חרדה ומשבר, גם אם אנו מרגישים כי אנו מאבדים את שפיותינו או יוצאים מדעתנו בפועל התקפי חרדה לא מובילים לאבדן שפיות של אדם או מחלות נפש אחרות. יש לקחת בחשבון שיש לאבחן את ההפרעה שממנה האדם סובל בצורה וודאית ולבודד את התקפי החרדה מהפרעות נפשיות אחרות במידה ויש.
עובדה 5- שכיחות ונתונים סטטיסטיים


מבחינה סטטיסטית עשרה אחוזים מאוכלוסיה סובלים או יסבלו במהלך חייהם מהתקפי חרדה. בדרך כלל התקף החרדה הראשון יתגלה בשלהי גיל ההתבגרות דהיינו בגילאי העשרים המוקדמות אולם אין חוקיות בדבר והתקף חרדה עלול להתפרץ בכל גיל ולכל מין עדה או מצב סוציו-אוקונומי כזה או אחר. רוב התקפי החרדה יחלפו בתוך כמספר ימים אך במידה ואין המצב חולף יש לפנות לטיפול לחרדות.
עובדה 6- סיבות להתקף חרדה


הסיבות להתקפי החרדה הם לא בהכרח ברורות לעולם הרפואה והפסיכיאטריה בצורה נחרצת וחד משמעית, יש הטוענים כי יש קשר גנטי משמעותי בין מי שסובלים התקפי חרדה לבין משפחה מדרגה ראשונה. יחד עם זאת אנו למדים גם כי מעבר לגורמים הגנטיים להתקפי חרדה יש גם את הלמידה ההתנהגותית בהתקף חרדה. כמו כן נסיבות חיים לחוצות עלולות להביא להתקפי חרדה ושימוש בממכרים סמים ואלכוהול המגבירים התקפי חרדה. כמו כן, נמצא כי אצל אנשים הסובלים מבעיות חרדה ודיכאון יש מחסור בסרוטונין.
עובדה 7- טיפול תרופתי בהתקף חרדה


הטיפול התרופתי להתקפי חרדה הוא טיפול המתמקד בסרוטונין במוח. דהיינו קשת התרופות ממשפחת ה- ssri. תרופות להתקפי חרדה אלו פועלות על קליטת או הפרשת החומר הזה במוח ומביאות למעשה ל"תחלופה שוטפת ותקינה" של פעילות זאת. הטיפול התרופתי לחרדות והפרעות חרדה הוא טיפול מתקדם ומביא לתוצאות טובות כאשר נעשה אבחון מדויק של הקושי לפניי. עם זאת ההמלצה היא לשלב טיפול תרופתי עם טיפול נפשי ולא לאפשר לתרופות לתת מענה יחידני להתקפי החרדה.
עובדה 8- איך להתמודד עם התקף חרדה?


התקפי חרדה ניתנים להתמודדות והעברתם בצורם אופטימלית ע"י תרגול והבנה ישנם מספר תרגילים להקלה על חרדות והתקפי חרדה. המוכרים ביותר הם תרגילי נשימה להתמודדות עם חרדה ותרגילי הרפיה ודמיון מודרך לחרדות והתקפי חרדה. כמו כן הבנת המנגנונים הפסיכולוגים של התקפי חרדה עוזרים רבות לאדם בזמן ההתמודדות מול החרדה.
עובדה 9- התקפי חרדה ופעילות ספורטיבית


פעילות ספורטיבית תורמת רבות להתמודדות עם התקפי חרדה, משבר ודיכאון. מחקרים מצביעים על ירידה דרמתית אצל אנשים הסובלים מחרדה כאשר החלו לעשות פעילות גופנית. כמו כן, נמצא קשר הדוק בין חילוף והחלפת חומרים בזמן פעילות ספורטיבית המקלים על החרדות והדיכאון וממריצים את הגוף והנפש.
עובדה 10 ואחרונה


למרות שהתקפי חרדה מביאים עמם תחושות קשות ביותר של פחד מצוקה וכאב קשה מנשוא ההיבט הרפואי והפסיכולוגי שלהם הוא לא גדול ואף זניח. סטטיסטית רוב האפיזודות של התקפי החרדה הם זמניים וחולפים ורק לעיתים רחוקות התקף החרדה הופך לכרוני וקבוע.

התקפי חרדה, משבר ופחדים- סיכום:

 

בדברים הנ"ל הצגתי מספר עובדות בנושא הכל כך חשוב ונפוץ היום בקרב האוכלוסייה במאה הנוכחית המלחיצה והתובענית כל כך.

במידה ואתם חשים כי אתם מעוניינים גם בעזרה מקצועית בהתמודדות עם החרדות והמשבר,

אשמח להיות לכם לעזר.

 

בברכה,

ברק סבר- מומחה התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בחרדות והתקפי חרדה.